2015 Chester Race Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
7315 (Star)
Paul Avery Strategist    
John Hokanson Chef 351546S USAJH189  
Agent 99 (C&C 99)
Rob Crutcher    
Agincourt (N/M 43CR)
Bob Cragg 102215B    
Aileen (IOD)
Michael Kelley    
Akubra (J 44)
Reginald Goodday CANRG9  
All That JAS (Bluenose)
Steve Stairs    
Ascent (Kirby 25)
David Bezanson    
Aspire II (Catalina 27)
James Gaw    
Barbarian (Bluenose)
Keith Fox 264087B    
Bazinga! (C&C 33)
donald walker    
Bella (IOD)
Ted Murphy    
Bella Rena (Sonar)
Henry Demone CANHD5  
Black Pearl (J 120)
Ross Leighton 51450    
Blackjack (J 70)
Kim Gibson CANKG14  
Brigand (ID35)
Shawn Mulrooney    
Brilliance (J 120)
Richard Calder    
Chaos (Farr 395)
Greg Albers Headsail Trimmer   Group 1  
James Bishop Bow   Group 1  
John Carter Owner   Group 1  
Robert Carter Mast   Group 1  
Carl Gosine Owner   Group 1  
Mark Gosine Skipper   Group 1  
Sean Kelly Spinnaker trimmer   Group 1  
Climax (1D35)
Reece/Comtois Reece/Comtois    
Crackerjack!!! (J 35)
John Traves    
Dart (Bluenose)
John Grantmyre    
Deviation (J 120)
Dana Archibald Offside trimmer    
Matthew Christie Tactician    
Geoff Dalzell Main Trimmer    
Jonathan Ladha Headsail Trimmer    
Rob Maclean Mast    
Stu McCrea Skipper CANSM38  
Rob Merchant Pit Assist    
Giles Oland Pit    
India White Navigator    
Jason White Bow    
Domino (Dullia 30)
Bob Fraser    
Echo (Sonar)
John Whynacht    
Elida (IOD)
Blair King Main Trimmer    
Cam McAlpine Bow    
Jay Nadelson Skipper    
Ashly Swinimer Headsail Trimmer    
Esprit (Bluenose)
Andrew Murphy    
Favourite Child (J 29)
Carlisle & Erin Norwood    
Feather (Bluenose)
Jessica Brown    
Sara Filbee    
John Miller    
Fish 'n Chips (Bluenose)
Christian Luthi    
Five of Harts (Beneteau First 10R)
Gordon Hart    
Flux (J 30)
Jordan MacNeil    
Goat Whisperer (J 80)
Dale Robertson CANDR19  
Grand Cru (J 120)
Mike Kennedy    
Hackmatack (Bluenose)
Nicholas Lewin    
Head Games (J 29 FR OB)
Terry Schnare    
Hearts3 (Sonar)
Graham Eisenhauer CANGE10  
Helms Deep (Soto 40)
Mike Sutton    
Highlander (DB1)
Dan Pride    
Hold Fast (J 24)
Daniel Males Owner    
Hornpipe (Bluenose)
Mathew Murphy    
Hotspur (Santana 23)
Tyson Hynes    
Hummin (Soling)
Bill Haliburton    
HypeWave (J 24)
Chris Veinot    
Illusion (Windward Yachts 36)
Mike Morris    
Incorrigible (J 27)
Sam Lamey    
Island Girl (Bluenose)
travis blain    
J (2.2) (J 29)
Jim Snair    
J 35 (J 35)
Andrew Childs    
J Hawk (J 35)
Thane MacDonald    
Jah Mon (J 29 FR IB)
Carl Davis    
J'ai Tu (J 35 )
Gary Bennett Navigator 173691A    
Asher Caplan Other    
Matt Johnstone Pit    
Rodney Johnstone Helm 105501E   Group 1  
Charles Nethersole Spinnaker trimmer    
David Nielsen Mast 351536Q    
Johnny Page Chef 354174Y   Group 1  
William Page Headsail Trimmer   Group 1  
Arturo Pilar Bow   Group 1  
Jamming (J 24)
nicholas hamblin    
Just Add Water (J 30)
Jesleine Baker    
Koobalibra (C&C 115)
David Barlow    
La Diva (IOD)
Stephen Bond    
Lightning McQueen (J 24)
Justin Bean Headsail Trimmer   Group 1  
Michael Cunningham Bow    
Ian Dawson Skipper   Group 1  
Brian LeBlanc Pit   Group 1  
Kristen Williams Mast    
Lowlife (J 24)
casey leblanc    
MacIntosh (Custom Cartwright)
Durk Steigenga    
Magic Bus (Farr 40 OD)
Greg Hardy    
Mahaska (Bluenose)
Karl Mitchell CANHD5  
Martha Jane (Sonar)
John Jenkins    
Maslow (Sonar)
Paul Tingley    
Matador (Farr 30)
Gregory Blunden    
Mayhem (C&C 29 Mark II)
richard gerstenberger    
McMac (J 105)
Carla Dale    
Maria Furticheva Bow    
Steve Himmelman Spinnaker trimmer   Group 1  
Patrick LaRoche    
Sarah LaRoche Other   Group 1  
Donna Leblanc    
Rory Macdonald Helm 68199 Group 1  
Ben Pallard    
Cathy Sapp    
Rob Trainor Headsail Trimmer   Group 1  
Christine Wall    
Shane Wall    
Mighty Mo (IOD)
richard thompson    
Mischief (C&C 40)
Jeff Costwell    
Model T (Sonar)
Andrew Sweet Bow   Group 1  
Gregory Sweet Pit   Group 1  
Lesley Taylor Helm CANLT6 Group 1  
Stephen Taylor Tactician   Group 1  
Moderation (Mirage 27)
Heather Greenough Main Trimmer    
Steve Williston Helm    
Night Train (Bluenose)
greg flynn    
Njord (Beneteau 36.7)
blaine macneil    
One More Time (Farr 30)
Rob Gale    
Osprey (Beneteau 305)
Todd MacEachern    
Painkiller (J 29)
Paul Dexter    
Paradigm Shift (J 29)
DON Williams    
Patience (Nonsuch 30 Ultra)
Bruce Flinn CANBF11  
PING (Sonar)
Andreas Josenhans    
Poohsticks (J 92)
Colin Mann Skipper    
Ian Mann Pit    
Prairie Oyster (CS 30)
Mike Klassen 4540 168  
Privateer (Bluenose)
Connor Mraz    
Pursuit (Peterson Custom 46)
bob belliveau    
Ramillies (Beneteau First 44.7)
David Wilson    
Ramrod (Farr 30)
Rodrick Jabin 259444d    
Rebel (Bluenose)
Thomas Murphy    
Re-demp-tion (J 70)
Bill Adams    
Reprieve (Bluenose)
David Chandler    
Roguewave (Viking 28)
Elizabeth Whyte    
Rondo (Folkboat)
Dayna NELDER    
Rumblefish (J 29 FRIB)
Kacie Conrad    
Brad Covey    
Elizabeth Covey    
Scott Covey    
Susan Ann Covey    
Peter Jackson Mid Bow   Group 1  
Hansen Johnson    
Sandra Richards Pit   Group 1  
Bill Scott    
Elizabeth Skinner Runners   Group 1  
John Suederick Main Trimmer   Group 1  
Rush Hour (J 24)
Ross Romney    
Scamp (Sonar)
Stuart Hebb    
Scotch Mist IV (J 29)
Chris MacDonald    
Scotch on the Rocks (T 10)
Arthur Backman    
Sea Biscuit (Bluenose)
shannon black    
SEABREAKER (cAND C)
Bruce nunn 4962    
Seasong (Tanzer 22)
Heiner Josenhans    
Seneca (Classic)
Wurts Christopher    
Shaken Knot Stirred (Bluenose)
Malcolm Fraser    
Shenanagans (Sonar)
jonathan chiasson CAN425    
Showgirl (C&C 38 Mk1)
Drew Bethune    
Sisu (Tanzer 22)
David Peer    
Slyfox (Peterson 29)
James Mosher    
SOT After (Sonar)
Greg Bailly    
Spare Change (Kirby 25)
Ryan Gallant    
Squall (IOD)
Peter Wickwire    
Surprise (C&C 38)
Phil Dumaresq    
Sweet Pea (Bluenose)
Hugh Smith    
Tangley (Farr 30)
Jonathan Ross CANJR34  
Team Ocean (Melges 32)
John Roy 135    
Tempus Fugit (Alberg 37)
David McVay    
The Red Boat (Farr 30)
Chris Gilmore    
The Rest (Bluenose)
Declan Doherty    
Alex Heintz Runners   Group 1  
Mike Hill    
Gregor McCurdy    
Third Wave (C&C 37R)
Steve Davies    
Tuna (CS 36)
Frank Egan    
Venturesome (Farr 30)
Ben Maloney    
Virginia (Universal Q)
John W Jr Wurts    
Wahoo (Bluenose)
Andreas Demone CANHD5  
Wanderer (Bluenose)
Denis Dyer    
Wandrian (Taylor 41)
Bill Tucker CANWT3  
Warp Drive (Sonar)
Thomas Avery    
Waverunner (J 24)
Steve Countway    
Will Nauss    
Yemanja (Bluenose)
Susan Crocker    
Zephyr (Bluenose)
Heather Robertson    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021