2021 American Yacht Club Spring Regatta and Melges IC37 East Coast Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Albondigas (J 88)
Justin Scagnelli/Tim Price    
Apollo (J 105)
Michael Kontonotas    
Avalanche (Farr 395)
Craig Albrecht    
Benita (Figaro 2)
Midshipman Peter Vaseliades    
Big Boy Pants (Farr 280)
Steven Minninger    
Black Diamond YCC (J 111)
Kenneth Luczynski    
Blazer II (Melges IC37)
Christopher Culver 376544C USACC66   Yes  
Peter Forsberg Mast 371142M USAPF44 Group 1   Yes  
Ed Lebens Bow USAEL57 Group 1   Yes  
Peter Levesque usapl18 Group 1   Yes  
Hannah Lynn Offside trimmer USAHL13 Group 1   Yes  
Alden Reid Main Trimmer USAAR40 Group 1   Yes  
Bianca Rom Runners USABR76 Group 1   Yes  
Patrick Shanahan Pit USAPS104 Group 1   Yes  
Ian Storck Headsail Trimmer USAIS8 Group 1   Yes  
Breakaway (J 44)
Thomas Blackwell    
Byte (Sunfast 3300)
Libby Alexander   Group 1  
Robert Alexander 374806V   Group 1  
Deviation (J 88)
Iris Vogel 154629U    
Eagle (J 121)
Steven Levy 251603G 251603G Group 1  
Echo (J 105)
Greth Lester    
Freedom (J 109)
Cory Eaves 706715P USACE48  
Gamecock (Melges IC37)
Garrett Connelly Main Trimmer USAGC70 Group 1   Yes  
Will Connelly Runners USAWC97 Group 1   Yes  
Jimmy Gieseke Headsail Trimmer USAJG214 Group 1   Yes  
amy ironmonger Strategist USAAI4 Group 1   Yes  
Fraser Mackechnie Pit USAFM29 Group 1   Yes  
Peter McClennen Helm USAPM172 USAPM172 Group 1   Yes  
Kathryn Nota Mid Mast USAKN34 Group 1   Yes  
Tony Rey Tactician   Group 3   Yes  
Wilson STOUT Bow usaws74 Group 1   Yes  
Grins (J 70)
Ghislain Descamps    
Groupe 5 YCC (Figaro 2)
Vlad Shoblinsky Will McKeige    
Half Mine II (J 70)
Gibbons Sinclair    
Loblolly (Sunfast 3600)
Michael Greene 745811Y   Group 1  
Lora Ann (Express 37)
Richard du Moulin 113194   Group 1  
loulou (J 105)
Paul Beaudin 222275R    
Maxine (J 44)
William Ketcham 110392M    
Members Only (Melges IC37)
Steve Benjamin Tactician 101374L USASB Group 1   Yes  
Rob Crane Strategist USARC53 Group 1  
Jay Cross Helm USAJC36 Group 1   Yes  
Martha Fortin Floater USAMP118 Group 1   Yes  
Brian Fox Bow 801820V USABF22 Group 1   Yes  
William Graves USAWG31 Group 1  
Benjamin Kinney Main Trimmer USABK13 Group 1   Yes  
Ian Liberty Headsail Trimmer USAIL7 Group 3   Yes  
Linda Lindquist Pit USALL4 Group 1   Yes  
Alexander Whipple Spinnaker trimmer USAAW54 Group 1   Yes  
Midnight Blue (Melges IC37)
Key Becker Bow USAKB116 Group 1  
Rob Fear Mast 294118S CANRF15 Group 1  
Bill Lynn Tactician USAWL4 Group 1  
Emily Maxwell Runners USAEM93 Group 1  
Chris Price Headsail Trimmer 324147S USACP36 Group 1  
Tim Scanlon Spinnaker trimmer USATS190 Group 1  
Frances Schulte Pit SUASF40 Group 1  
Keiran Searle Main Trimmer AUSKS6 Group 3  
James Wilson Helm 172524M USAJW12 Group 1  
No Name - YCC (J 70)
Zach Doer Spinnaker trimmer    
Daniel Escudero Cat 3 Cooler Jockey    
Benjamin Hunt Skipper 740297U    
Joey LaPlaca In the way    
Nordlys (J 109)
Robert Schwartz 390987H    
Oakcliff Farr 40 Blue (Farr 40)
Oakcliff Sailing    
Oakcliff Farr 40 Gray (Farr 40)
Oakcliff Sailing    
Oakcliff Farr 40 Red (Farr 40)
Oakcliff Sailing    
Oh Jee !! (J 88)
Nicolas Delcourt    
One Too Many (J 88)
Lawrence Cutler / Andrew Weiss 352216L   Group 1  
Palantir-5 (J 44)
June & Amanda Kendrick 285216S    
Peacemaker (Ker 11.5)
leo vasiliev    
Pen Segal (J 70)
Anne Dangy Bow 800345Q Fraad78 Group 1  
Thomas Davy   Group 1  
Mathieu de Premorel FRAMD98 Group 1  
Thibault Dufour    
Jean marc Papin Frajp50 Group 1  
Phantom (XP44)
Chris Schoen 379826J    
Raven (J 105)
Jason Barron    
Redemption (Farr 395)
David Goldstone    
Resolute (J 44)
Don and Rick Rave 3391841    
Reviver (J 112e)
Scott Devine    
Scylla (Dehler 46)
Markus Lahrkamp 699744P    
Solution (J 105)
David Willis USADW15  
Tenebrae (J 124)
William Ingraham 705082W    
Thin Man (J 99)
Todd Aven Switch Flipper 654842K USATA4  
Barbara Karpinska Stunt Owner    
Tolo (J 105)
Richie Palmer 408475H rpusa  
Trifecta (J 105)
Thom Hering 123387w    
Upsetter (J 80)
Jason Viseltear 660517C    
USA 35 YCC Powder (J 88)
Kenneth Luczynski    
Vamp YCC (J 44)
Kenneth Luczynski    
Vigilant (Melges IC37)
Spencer Carraher Mast USASC158 Group 1  
Peter Cummiskey Co-Skipper USAPC10 Group 1  
Bruce Gibson Mid Bow   Group 1  
John Hele Co-Skipper USAJH109 Group 1  
Kate Hele Bow USAKH63 Group 1  
Oakley Jones Pit USAOJ1 Group 1  
Lauren Koch Headsail Trimmer USALK51  
Rodrigo Meireles Main Trimmer BRARM56 Group 3  
Jon Singsen Pro Bowler Usajs75 USAJS75 Group 1  
Adam Zakka Navigator USAAZ17 Group 1  
Vixen (J 92)
Jim Weil/ EJ Haskell    
Williwaw - YCC (Figaro 2)
Ben Lilly 740297U    
Xcelsior (IMX-45)
Todd LaBaugh 318707X    
Yonder (Melges IC37)
James Hilton Main Trimmer 131608H USAJH78  
Chris Kennedy USACK50 Group 1  
Malcolm Lamphere Headsail Trimmer USAML56  
Harry Melges IV    
Douglas Newhouse    
Kate O’Donnell USAKO31 Group 1  
Robert Shelley    
Elisabeth Whitener Bow   Group 1  
Jeremy Wilmot    
Yonder (ORC) (Melges IC37)
Douglas Newhouse    
Zammermoos (Swan 42)
David Fass    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022