2021 Storm Trysail Club Block Island Race Week presented by Margaritaville
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Albondigas (J 88)
Justin Scagnelli Tim Price    
Amadeus V (XP 38)
Chris Connors Headsail Trimmer 140787W USACC118 Group 1  
Kevin Coughlin Grinder   Group 1  
Todd Johnston Other   Group 3  
Greg Manning Other   Group 1  
Brad Turchetta Spinnaker trimmer   Group 1  
Jay Turchetta 759099R USAJT159 Group 1  
Jon Turchetta Pit USAJT160 Group 1  
Lukas Turchetta Bow   Group 1  
Tim Turnbull Mast    
Apollo (J 121)
Peter Berridge Bow CANPB11 Group 1  
Denise Bienvenu Boat Captain 377182G CANDB3 Group 3  
Kerry Klingler Tactician    
Greg Latz Pit   Group 1  
David Malkin Headsail Trimmer 653052A   Group 1  
Donald Nicholson 331244L USADN16  
Arabesque (Chance CTM 31)
Robert Bruno 247127U   Group 1  
Arcturus (Tripp 33)
George Pawle 203082O   Group 1  
Ariel (J 109)
Jeffrey Warren 110682N    
Audacious (Pearson Flyer)
George Lima / Ken Madeiro    
Aviato (J 109)
john wurch    
Beagle (J 44)
Willets Meyer 163950T usawm9  
Bella (J 105)
Harry DiOrio 703175F USAHD23  
Peg DiOrio Pit 703176E   Group 1  
Robert Grammatica    
Alex King    
Katherine Sudol    
Bennu (Cherubini Ketch)
Julianne Fettus 778359T    
John Nicholson   Group 1  
Big Boat (J 109)
William Rogers 210502q usawr45 Group 1  
Bird (GulfStar 50 TM Sloop)
Robyn Earley Floater USARE55 Group 1  
Michael Rittenhouse Grinder 790642X   Group 1  
Ed Steedman 687168Y USES49 Group 1  
Black Diamond YCC (J 111)
Michael McBrien    
Blink (J 33)
Thomas Sa 799355V    
Blue Yonder (J 122)
Don Dwyer 742626T USADD114 Group 1  
Boondoggle (X-Yachts X-37)
Heather Kirkpatrick    
Scott Kirkpatrick 329414W    
Borderline (C&C 35 MK3)
Jonathan Asch/ Stephen Bishop    
Bravo (J 111)
Andrew Ward / Sedgwick Ward 308141S    
Brouhaha (J 105)
Dick Boardman Spinnaker trimmer USARB234  
Ric Dexter Skipper 232415I USARD95 Group 1  
Jason Maher Tactician 238912w USAJM160 Group 1  
Patti O'Neil Bow    
Erika Richards In the way    
Bob Swirlbalus Pit 202984X USARS282 Group 1  
Bully Circus (Farr 30 Evo)
Buster Pike 144932R USABP62 Group 1  
Celerity (Beneteau 473)
Richard Lober 250491S USARL130  
Christopher Dragon XI (Ker 40+)
Andrew & Linda Weiss 352216l   Group 1  
Cool Breeze (Mills 43 Custom)
John Cooper 262659Z    
Cush (J 105)
Evan Bienstock Headsail Trimmer USAEB92  
Warren Hofrichter Bow USAWH26  
John Horan Skipper USAJH279  
Brian Joyce Main Trimmer 272025k   Group 1  
Taylor Moore Spinnaker trimmer   Group 1  
Dancing Bear III (Alden 50)
Constantine Baris 395892N   Group 1  
Daydream (Beneteau First 36.7)
Gregory Madzio 729170R USAGM77  
Deja Voodoo (J 105)
William Zartler 130 245820Q  
Deviation (J 88)
Iris Vogel 154629U    
Different Drummer (Fast 40)
Ryan Treat 786272P USART76  
Direwolf (IMX 45)
Lawrence Hennessy 288594P    
Dirty Harry (J 29)
Jack McGuire    
Double Down (Henderson 30)
Tom Hansen 789332R    
Dragonfly (J 133)
Skip Young 731386U    
Dutch (J 88)
John & Jordan Leahey    
Emoticon (J 109)
Patrick James Headsail Trimmer USAPJ35 Group 1  
James Knight Spinnaker trimmer GBRJK19 Group 1  
Jonathan Rechtschaffer    
Rory Vandamme Mast IRLRV3 Group 1  
Entropy (Swan 42)
Patricia Young 289869T USAPY1  
Escape Velocity2 (Summit 40)
Ben Chigier 771839Q    
Figaro2 (Saga)
Gerhard Wittich 410815K    
Final Final (J 105)
Ken Horne 243503I USAKH9 Group 1  
Finn (Bristol 41.1)
Chris Brady Main Trimmer 229180B   Group 1  
Ed Brady Grinder 223654S USAEB139 Group 1  
Eddie Brady    
Elizabeth Brady 786770R   Group 1  
Andy Davies   Group 1  
Brian Finnerty    
Dennis Fontana    
Michal Gallo Grinder   Group 1  
Peter Smycowski    
Fireball (J 111)
Bill & Jackie Baxter 262424M   Group 1  
Flying Jenny (IC 37)
Sandra Askew    
Fortissimo 2 (IC 37)
Richard Nugent    
Friends (Greene 35)
Alan Burnett 307039V   Group 1  
Lee Reichart Navigator 106432M   Group 1  
Gemini II (Swan 45)
James Coffman 324519S USAJC81 Group 1  
Jon Mears Bow 705545D USAJM513 Group 1  
Zach Ominchinski Chef   Group 1  
Corey Sabia Main Trimmer 721005Y USACS279 Group 1  
Ghost (Farr 30)
Andrew Besheer 149944F usaab11  
Glory (J 44)
Lincoln White    
Grand Plan (Grand Soleil 34)
Arthur Edwards Headsail Trimmer   Group 1  
David Robinson Navigator    
Heather Ruegg Pit 388827J   Group 1  
Ted Ruegg Skipper 388825H USAER58  
Eric Wiegand Bow   Group 1  
Growth Spurt (J 109)
John Greifzu, Jr.    
Haerlem (Nautor Swan CC 55)
Clement Napolitano Watch Captain   Group 1  
Siebe Noordzy Tactician USASN9 Group 1  
Anneka Wisker Runners 660868W nedaw3 Group 1  
Hendrikus PLM Wisker Owner 60868W NEDHW2 Group 1  
Here Comes The Sun (Olson 34)
Kevin McCoole    
Honey Badger (J 105)
Brian M. Nelson 225133M    
Ida G (Bristol 35.5)
Isaac Halpern    
Impetuous (Swan 42)
Rob Brodsky Mid Bow    
Casey Brown Bow USACB165 Group 3  
Sean Cahill Offside trimmer   Group 1  
Alex Clegg Main Trimmer USAAC61 Group 3  
Cathy Cotell Pit Assist   Group 1  
Chafee Emory Pit   Group 1  
Eric Johnson Headsail Trimmer 146324P   Group 1  
William Rusconi Navigator 215410H   Group 1  
Paul Zabetakis Helm 147328V USAPZ1  
Eric Zeller Mast 239565H USAEZ1 Group 1  
Incendiary (J 109)
Trevor Roach USATR73 Group 1  
Incognito (J 121)
Joe Brito    
Interlodge (Botin 44)
Austin and Gwen Fragomen    
Ippon (X-332)
Sean Gallagher 216961Z    
IZZY MAYhem (Nelson Marek 30)
Luke Georgian    
Jackhammer (J 121)
Andrew Hall    
JAMI (Irwin 33)
Marc Davies    
Jammy (Gunboat)
Thomas Lee 132727n    
JINX (J 105)
Stephanie French Pit 764001G USASF82 Group 1  
Taber French Headsail Trimmer 889694H USATF15 Group 1  
Gregory Packard Bow USAGP55 Group 1  
William Sutton Helm 789232N   Group 1  
Mark Taylor 796799Q    
Robert Taylor Main Trimmer 796799Q   Group 1  
Kalevala II (Grand Soleil 37 B&C)
Nick Amendola Spinnaker trimmer 270467U   Group 1  
Vladimir Kulinichenko Other   Group 3  
Gary Martin    
Mike Oh USAMO35 Group 1  
Julian Richards Main Trimmer   Group 1  
Tapio Saavalainen Skipper   Group 1  
Katahdin (Farr 40)
Trevor Nelson 733161W   Group 1  
Katana (J 44)
William Mooney 229031r    
LauraBea (J 105)
Max Kalehoff    
Loki (J 121)
Mike Beasley    
Mike Boucher    
Andy Camarda Cat 3 Cooler Jockey   Group 3  
Robert Christoph Owner 769964U    
Robert Christoph Jr. Mast   Group 1  
Michael Craig Spinnaker trimmer   Group 1  
Thomas Craig Pro Bowler   Group 1  
Rodney Keenan    
UCAR MURIEL Skipper    
Mathew Weimer    
Loki4 (Cal 33-2)
Richard Correll 202664Q    
Lora Ann (Express 37)
Richard du Moulin 113194   Group 1  
loulou (J 105)
Paul Beaudin 222275R    
Marie (Tartan 372)
Paul Eliea 275659G USAPE7  
Masquerade (Baltic 47)
Andrew Burton 153267U   Group 1  
Maxine (J 44)
William Ketcham 110392M    
Meddler (J 29)
Carol Fishbone Headsail Trimmer   Group 1  
Maggie Hannis Other   Group 1  
Bridget Hilgendorff Bow   Group 1  
David N Hilgendorff Strategist   Group 1  
Heidi Hilgendorff Runners   Group 1  
Patricia H. Hilgendorff Nav/Tac   Group 1  
Peter B Hilgendorff 115600F   Group 1  
Peter Hilgendorff, III Strategist   Group 1  
Peter Boyce (Toby) Hilgendorff, Jr. Tactician   Group 1  
Mighty Puffin (J 29)
Steve Thurston 138550W    
Miller's Crossing (Rodgers 26)
Christopher Miller 208003J USACM80  
Mistral (J 109)
Dan Nash    
Moneypenny (J 111)
Ken Comerford 2013371    
Morpheus (Schumacher 50)
James Gregory USAJG76 Group 1  
Moxiee (J 122)
Daniel Heun 211528K USADH7 Group 1  
Nanuq (Sabre 42)
Glenn Doncaster 686048W   Group 1  
Next Boat (Morris 45)
Mark Ellman 121423D   Group 1  
Nordlys (J 109)
Robert Schwartz 390987H    
Palantir-5 (J 44)
June & Amanda Kendrick 285216S    
Pau Hana (Catalina 36 MkII)
David Wilson 672754Q USASDW147 Group 1  
Phantom (XP44)
Chris Schoen    
Phantom (X-treme 32)
Max Anker Offside trimmer   Group 1  
Eric Dowd Spinnaker trimmer 687410Q   Group 1  
Nick Hein Captain 776339V   Group 1  
Peter Hein Runners 711061Q    
Cade Morris Bow   Group 1  
Pterodactyl (R/P 45)
Scott Weisman 151139L   Group 1  
R JMS (C&C 35 MK III)
Richard Spitzenberger    
Ramrod (J 111)
Rodrick Jabin    
Raven (J 105)
Jason Barron    
Resolute (J 44)
Don and Rick Rave 3391841    
Rigadoon (J 105)
Julia Boll In the way   Group 1  
Becker Ewing Rush Chairman   Group 1  
Chris Pearson Princess 718726N   Group 1  
Kyle Riggs Skipper 666980H    
Jan Ritzenhoff In the way    
Chris Shakespeare Bow   Group 1  
Rigadoon (Dunning 44)
Derek Antonini Grinder    
Steve Benjamin Strategist    
Marc Gauthier Bow    
Alden Grimes Pit   Group 1  
Jim Grundy 401287V    
Josh Grundy Main Trimmer   Group 1  
Samuel Grundy Grinder   Group 1  
Ed lebens Mast    
Mike Marshall Headsail Trimmer   Group 3  
Chuck O’Malley Spinnaker trimmer   Group 3  
Ken Read Tactician   Group 3  
Roi Soleil (Canadian Sailcraft/ CS36T)
Stacy Aslan    
Rush (Tripp 26)
Henry duPont 303687B   Group 1  
Satori (Graves Constellaton)
Bob Buffinton    
Scylla (Dehler 46)
Markus Lahrkamp 699744P    
Sea Biscuit (Sabre 402 racer/cruiser)
Michael Jennings 63    
Seabiscuit (Farr 30)
Kevin McNeil 212054j   Group 1  
Seawolf (J 109)
Ken ODonnell    
Seraphim (J 35)
David Saurette 2200904F    
Serenity (Dufour 36 P)
Curt Spalding    
Settler (Tripp 43)
Tom Rich 159964K   Group 1  
Shamrock Sensation (Nelson Marek 40)
Ralph DiMattia 117060P    
Skipperdee (J 105)
Dwight Greenhouse    
Solution (J 105)
David Willis USADW15  
Spectre (J 125)
Brian Prinz 247202m    
Stormy Petrel (Coast Guard Leadership 44)
Lincoln White 141959    
Strider (J 109)
Daniel Corcoran 651361V   Group 1  
Sugar Magnolia (J 24)
Christian Moffitt Helm   Group 1  
Ryan Palardy 706028N    
Summer Storm (Marten 49)
Andrew Berdon 395887Q usaab205 Group 1  
Sunshine Daydream (Beneteau First 36.7)
Chris Fesenmeyer 227600m    
Synergy (J 105)
David Spence    
TBD (J 109)
Julia O-Dowd 350974Y   Group 1  
Teamwork (J 122)
Team Syndicate    
Temptation-Oakcliff Collegiate (Ker 50)
Arthur Santry    
The Cat Came Back (Swan 42)
Lincoln Mossop 104745Q    
The Grin (J 95)
Jason Ackerman Grinder   Group 1  
Steve Blisnuk Bow 663480X    
Cailtlin Eytel Mast    
Richard Eytel 202549Q    
Richard Haupt Main Trimmer   Group 1  
Garry Stegeland Pit   Group 1  
Pete Zanowic In the way 227409T   Group 1  
The Ocho (Capo 30)
Mark Cika 670116p    
The Party Tree (J 80)
Sam Cushing Co-Skipper    
Mike Filimon Headsail Trimmer   Group 1  
Conor O'Neil USACO37 Group 1  
Will Snyder Bow   Group 1  
Thirst (Gunboat 55)
Seamus Hourihan 268301q   Group 1  
Thunder and Lightening (TF10)
Jim Gibson    
Tio Loco (Club Swan 42)
Henry/Steve Brauer/Madeira 101634G USAHB36 Group 1  
Trifecta (J 105)
Thom Hering 123387w    
Truant (J 120)
Charles Murphy    
Tynaje (Ohlson 38)
Daniel Fisher   Group 1  
USA 162 (J 109)
Tom Sutton 122697Z   Group 1  
USA 35 YCC Powder (J 88)
Brendan Feeney   Group 3  
Vamp YCC (J 44)
Kenneth Luczynski    
Vela (Graves Constellaton)
Matthew Smith Strategist    
Michael Zani Helm    
Velvet Hammer (J 105)
Alice Chiochetti Main Trimmer USAAG93 Group 1  
John Chiochetti Spinnaker trimmer USAJC135 Group 1  
Tracey Golde Headsail Trimmer USATM78 Group 1  
Brian Robinson Tactician 124928T USABR48 Group 1  
Kristen Robinson Helm 689050B USAKR36 Group 1  
Lizzy Scales Bow   Group 1  
Bryan Stout Spinnaker trimmer USABS120 Group 1  
Vento Solare (J 109)
Roland Hansen Bow USARH193 Group 1  
Gardner Howe Mast USAGH95 Group 1  
Eric Irwin Tactician USAEI3 Group 1  
Wayne Iurillo Main Trimmer USAWI3 Group 1  
Bill Kneller Helm 335426T USABK28 Group 1  
Mary Martin Headsail Trimmer USAMM342 Group 1  
Andrew Urban Headsail Trimmer USAAA88 Group 1  
Venturesome (C&C 110)
Bob Zannetti    
Victorine (Columbia 32)
Carlos Borroto Spinnaker trimmer   Group 1  
Spencer Carraher Other   Group 1  
Jerry Christofel Alternate   Group 1  
Joanne Christofel Pit   Group 1  
Jeffrey Colman Headsail Trimmer usajc326   Group 1  
David Conlon Skipper 784112H   Group 1  
Alana Haddox Bow   Group 1  
Ann Ho Becks Headsail Trimmer   Group 1  
Todd Johnson Helm 174791D   Group 1  
Michael Nelson Medic/Doctor   Group 1  
Whisper (J 120)
Sam Lehr   Group 1  
Wicked 2.0 (J 111)
Douglas Curtiss 404271T    
Wings (J 121)
Ashley Maltempo / Bill Wiggins 240866U   Group 3  
XLR8 (Carrera 280)
Brad Porter    
Zammermoos (Swan 42)
David Fass    
Zephyr (J 88)
Alister Thomson 252522K GBRAT71 Group 1  

Main Menu

Margarittaville Mount Gay Rum North Sails Helly Hansen
Regatta Premium Craft Mixers Gowrie Group New England Ropes Safe Harbor

Copyright © Interactive Creations 2000-2021