2015 J 111 World Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Bravo (J 111)
Kevin Denien Bow usakd63 Group 1  
Ian Fraser Pit Assist usaif4 Group 1  
Joshua Kapell Pit USAJK175 Group 1  
Kevin McKee Main Trimmer 158389L USAKM70 Group 1  
Keith Scala Mast USAKS124 Group 1  
Andrew Ward Skipper 741086W USAAW99 Group 1  
Sedgwick Ward 308141S    
Patrick Wilson Tactician   Group 3  
DarkHorse (J 111)
Jason Currie Tactician USAJC149 Group 3  
Dustin Ferris Pit USAJF149 Group 1  
Jill Galloway Mast USAJG211 Group 1  
Deke Johnson Spinnaker trimmer USADJ69 Group 1  
David McCreight Helm 672796R USADM226 Group 1  
John Stefancik Headsail Trimmer USAJS340 Group 1  
Mike Stefancik Bow USAMS279 Group 1  
Susan Toth Pit Assist USAST29 Group 1  
Heat Wave (J 111)
Tom Blatterman Spinnaker trimmer USATB132 Group 1  
Alex Clegg Headsail Trimmer USAAC61 Group 3  
Robert Mann Main Trimmer 162864W USARM122 Group 1  
James Murphy Spinnaker trimmer 227528X USAJM344 Group 1  
Michael Royer Tactician USAMR26 Group 1  
Jonathan Samel Bow 333698H USAJS95 Group 1  
Jeffrey Silverman Pit USAJS31 Group 1  
Gary Weisberg Helm 3632240 USAGW49  
Ryan White Other USARW135 Group 1  
Impulse (J 111)
Joanna Dreher Pit Assist USAJD242 Group 1  
Peter Dreher Main Trimmer USAPD77 Group 1  
David Franzel Tactician 178514W USADF55 Group 3  
David Hood Bow USADH52 Group 1  
Larry Kerner Spinnaker trimmer 22479 USALK32 Group 1  
Andrea Miz Headsail Trimmer USAAM116 Group 1  
George Miz Skipper 123180N USAGM62 Group 1  
Matthew Muhlenkamp Pit USAMM84 Group 1  
Jelvis (J 111)
Colin Caliban Mast USACC192 Group 1  
Gloria Dent Pit Assist GBRGB26 Group 1  
Martin Dent Helm GBRMD62 Group 1  
Sammy Dent Pit GBRSD66 Group 1  
Jeff Johnstone Tactician USAJJ89 Group 3  
Giles Maltby Spinnaker trimmer GBRGM58 Group 1  
Ollie Maltby Pit Assist GBRGM58 Group 1  
Bradley Mclaughlin Bow GBRBM47 Group 1  
Greg Slamowitz Mast 661032U USAGS113 Group 1  
Robbie Southwell Main Trimmer GBRRS106 Group 3  
Kashmir (J 111)
Noah Blacker Bow USANB41 Group 1  
Dave Gerber Other    
Karen Gottwald Other 233683Y USAKG8 Group 1  
Steve Henderson Owner USASH82 Group 1  
Mike Mayer Other 178350Y USAMM200 Group 1  
Tom Roop Tactician usatr38 Group 1  
Tim Shambrook Other CANTS14 Group 1  
Kate Snow Other USAKS113 Group 1  
Lake Effect (J 111)
John Goller Spinnaker trimmer USAJG18 Group 1  
Bob Hesse Skipper 271079W USARH68 Group 1  
Christopher Hesse Headsail Trimmer USACH65 Group 1  
Marty Kullman Main Trimmer USAMK30 Group 3  
Steve Liebel Tactician USASL36 Group 1  
Hillary Noble Bow 257408v USAHN11 Group 1  
Mike Obersheimer Mast USAMO21 Group 1  
Gary Tisdale Pit 237296H USAGT26 Group 1  
Libertas (J 111)
Aaron Cole Headsail Trimmer AUSAC48 Group 3  
John Donovan Co-Skipper USAJD238 Group 1  
Ray Entwistle Main Trimmer    
Sandra Entwistle Bow AUSSE13 Group 1  
Adam Klyver Tactician USAAK62 Group 1  
Anson Stookey Headsail Trimmer USAAS25 Group 1  
Dean Van Teylingen Bow AUSDV5 Group 1  
Rod Warren Co-Skipper AUSRW30  
Lucky Dubie (J 111)
Don Cameron Spinnaker trimmer candc29 Group 1  
Josef Erleman Pit USAJE67 Group 1  
Justin Falconer Bow usajf131 Group 1  
Owen Farris Mast USAOF1 Group 1  
Sarah Morin Mast usasm178 Group 1  
Mark Ploch Offside trimmer 119489K usamp24 Group 3  
Len Siegal Owner 304596D usals75 Group 1  
Rich Stearns Other usars216 Group 3  
McFly (J 111)
Cedric Bontemps Bow FRACB72 Group 1  
Peter Colby Headsail Trimmer USAPC33 Group 1  
Phillip Farbowski Offside trimmer AUTPF3 Group 1  
Fiona Gordon Other USAFG7 Group 1  
Ruairi grimes Mast IRLRG13 Group 1  
Sally Mack Pit GBRSM30 Group 1  
Tony Mack Helm GBRAM31 Group 1  
Oscar Mayr Main Trimmer ITAOM1 Group 1  
Jeremy Smart Tactician GBRJS3 Group 3  
My Sharona (J 111)
Ian Coleman Headsail Trimmer USAIC11 Group 1  
George Gamble Skipper 332448T USAGG60 Group 1  
Kyle Gamble Mid Mast USAKG44 Group 1  
Keith Glynn Bow IRLKG3 Group 1  
Scott Nixon Tactician USASN4 Group 3  
Mike Pedersen Navigator USAMP76 Group 1  
Scott Raines Mast USAJR192 Group 1  
Keiran Searle Chef AUSKS6 Group 1  
No Surprise (J 111)
Tom Babel Tactician 163996H usatb47 Group 3  
Andrew Berge Headsail Trimmer Usaab89 Group 1  
Norman Berge Spinnaker trimmer USANB16 Group 1  
Trevor Davis Chef USTD27 Group 1  
Patrick Farrell Mid Mast USAPF39 Group 1  
Nick Ford Bow USANF15 Group 1  
David Irish 105366T USADI1 Group 3  
Christopher Lamb Main Trimmer usacl17 Group 1  
Odyssey (J 111)
Trevor Davidson Bow NZLTD5 Group 1  
Jimmy Gieseke Headsail Trimmer 681893w    
Johnny Gieseke Pit 681894w   Group 1  
Bob Goff Other    
Sam Howell Main Trimmer USASH99 Group 1  
Kerry Klingler Tactician 103972T USAKK45  
George Moss Mast 693671R USAGM75 Group 1  
Alfred Van Liew Co-Skipper 107215L usaav24  
Partnership (J 111)
Mike Andre    
Darin Buchalter Main Trimmer USADB185 Group 1  
Lutz Lange Pit GERLL11 Group 1  
Phil Spinelli Bow    
David Tortorello Owner   Group 1  
Maryellen Tortorello Headsail Trimmer 741916H USAMT57 Group 1  
Seadon Wijsen Tactician   Group 3  
Perseverance (J 111)
Peter Cabot Watch Captain usapc107 Group 1  
Eric Doyle Staysail trimmer USAED4 Group 3  
Allan Field Tactician 172080P USAAF5 Group 1  
David George Mast USADG83 Group 1  
Bennet Greenwald    
Drew Guay Grinder usadg112 Group 1  
Sam Herrin Navigator USASH96 Group 1  
Tyler Wolk Bow USATW34 Group 1  
Shmokin Joe (J 111)
Chris Fisher GBRCF27 Group 1  
Duncan McDonald GBRDM21 Group 1  
kevin sproul GBRKS11 Group 3  
philip thomas GBRPT39 Group 1  
christian thompson Main Trimmer AUSCT1 Group 1  
ben tranter Pit GBRBT12 Group 1  
jack wills Mast GBRJW129 Group 1  
emma zorab Bow GBREZ1 Group 1  
Spaceman Spiff (J 111)
Doug Moose Mast 358754I USADM34 Group 1  
J. Ryan Ruhlman Spinnaker trimmer 286885N USAJR106 Group 1  
Maegan Ruhlman Headsail Trimmer 286886O USAMR49 Group 1  
Rob Ruhlman Owner 172216J USARR79 Group 1  
Jim Sminchak Main Trimmer Usajs78 Group 1  
Nick Turney Tactician 253077W Usant5 Group 3  
Mark Wiss Bow usamw75 Group 1  
Spike (J 111)
Alec Anderson Tactician ivbaa1 Group 1  
Sean Anderson Bow ivbsa1 Group 1  
Sumner Fisher Mast usasf72 Group 1  
Rory Greenan Headsail Trimmer irlrg15 Group 1  
Dirk Johnson Mid Bow usadj42 Group 1  
Brian Nixon Main Trimmer gbrbn7  
Sam Talbot Skipper 736545S ivbst2 Group 1  
Haley White Pit usahw20 Group 1  
Survenant (J 111)
André Beaudet Spinnaker trimmer CANAB36 Group 1  
Pierre Bernier Tactician CANPB25 Group 1  
Marcel Côté Skipper canmc32 Group 1  
Nicolas Côté Bow CANNC14 Group 1  
Philippe Drouin Chef   Group 1  
Sylvain Gagné Mid Bow CANSG16 Group 1  
Claude Gauvin Headsail Trimmer CANCG15 Group 1  
Normand Nadeau Main Trimmer cannn3  
Velocity (J 111)
Camden Bowdren Bow USACB189 Group 1  
Sean Harr Pit USASH77 Group 1  
Jarrett Hering Spinnaker trimmer USAJH213 Group 1  
Derrick Reig Tactician USADR8 Group 1  
Martin Roesch Owner 696050P USAMR120 Group 1  
Dave Scott Main Trimmer GBRDS68 Group 3  
Brady Stagg Pit USABS147 Group 1  
Chris Teixeira Headsail Trimmer USACT28 Group 1  
Volteface (J 111)
Guy Allard Mast CANGA11 Group 1  
Thomas E. Barbeau Co-Skipper CANTB9 Group 1  
Carl Desgagnes Owner CANCD19 Group 1  
Martin Doyon Pit CANMD26 Group 1  
Pierre Paquette Bow CANPP8 Group 1  
Stephane Picher Headsail Trimmer CANSP6 Group 1  
Yannick Richard Main Trimmer CANYR1 Group 1  
Martin Simard Grinder CANMS44 Group 1  
Wicked 2.0 (J 111)
DOUGLAS CURTISS Co-Skipper 404271T USADC140 Group 1  
NAT ESTES Mast USANE9 Group 1  
ANDY HERLIHY Co-Skipper USAAH39 Group 1  
LIZ HERLIHY Pit USAEH23 Group 1  
SEAN MCLAUGHLIN Bow USASM138 Group 1  
IRA PERRY Spinnaker trimmer 255914U USAIP3 Group 1  
RYAN WALSH Pit Assist USARW51 Group 1  
Wild Child (J 111)
Kenn Fischburg Owner USAKF45 Group 1  
Julia johnstone Mid Bow USAJL82 Group 1  
Stuart Johnstone Tactician USASJ6 Group 1  
Chris Jones Skipper GBRCJ34 Group 1  
chris Le Prevost Pit GBRCL13 Group 3  
Hannah Le Prevost Bow GBRHP11 Group 1  
louise makin Spinnaker trimmer GBRLM52 Group 1  
Doug Mckiege Headsail Trimmer 291818t USADM220 Group 1  
Wind Czar (J 111)
Bryan Burley Bow USABB33 Group 1  
Wally Cross Headsail Trimmer USAWC26 Group 3  
Marty Jensen Main Trimmer USAMJ15 Group 1  
Michael Johnson Spinnaker trimmer USAMJ59 Group 1  
Paul Lawrence Mast NZLPL4 Group 1  
Richard Lehmann Skipper USARL22 Group 1  
Tom Trautman Pit USATT59 Group 3  
Wooton (J 111)
Paul Baskett Chef CANPB10 Group 1  
Terra Berlinski Mid Bow USATB114 Group 1  
Quentin Bruhn Bowman USAQB1 Group 1  
Dorin Candea Main Trimmer ROUDC1 Group 1  
James Elvart Helm USAJE74 Group 1  
Gerard O'Neil Headsail Trimmer 226585E USAGo7 Group 1  
William Richards Pit USAWR39 Group 1  
William Smith Owner 212104A USAWS86 Group 1  
Allan Terhune Tactician 238003m USAAT13 Group 3  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020