2015 Rolex Farr 40 World Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Asterisk Uno (Farr 40)
AHMET BARAS Mast TURAB15 Group 1  
Doogie Couvreux Pit Assist   Group 3  
Rod Dawson Main Trimmer NZLRD1 Group 3  
Hasip Gencer Helm TURHG5 Group 1  
ANDY HORTON Tactician AH6   Group 3  
EFE KARAKAPLAN Offside trimmer TUREK Group 1  
BARAN ONEREN Mast TURBO4 Group 1  
LEVENT OZONUR Mid Mast TURLO1 Group 1  
MIKKEL ROSSBERG Spinnaker trimmer DENMR4 Group 3  
EFE SEZIK Grinder TURES7 Group 1  
EDA TOZAN Pit TURET1 Group 1  
Blade II (Farr 40)
kevin Abbink Mast 2233290   Group 1  
jennifer arrington Pit Assist USAJA83 Group 1  
Alan McGashan Headsail Trimmer nzlam15 Group 3  
Sten Mohr Tactician 2233290   Group 3  
Steven Natvig Offside trimmer usasn13 Group 1  
Don Schultz Grinder USADS170 Group 1  
Marlene Shlens Pit 2233290   Group 1  
Michael Shlens 2233290   Group 1  
William Tetrick Bow USAWT12 Group 1  
Ted Winer Spinnaker trimmer USATW28 Group 1  
Cal Maritime (Farr 40)
Ian Baldwin Grinder USAIB20 Group 1  
Jessie Bernhard Offside trimmer USAJB232 Group 1  
Seamus Dougherty Pit USASD90 Group 1  
Andrew Gunnell Mast USAAG91 Group 1  
Drake Jensen Main Trimmer USADJ34 Group 1  
Stephen Katz Bow USASK78 Group 1  
Corey Lynch Tactician USACL83 Group 1  
Johannes McElvain Spinnaker trimmer USAJM421 Group 1  
Chris Vilicich Helm USACV18 Group 1  
Eileen Welch Pit Assist USAEW75 Group 1  
Coquille (Farr 40)
Phil Armstrong Offside trimmer AUSPA3 Group 1  
David Chapman Tactician AUSDC10  
Josh Clark Pit AUSJC55 Group 1  
Gary Ezor Helm 673352V USAGE24 Group 1  
Gerry Mitchell Main Trimmer GBRGM9 Group 3  
Christine Perakis Pit Assist USACP74 Group 1  
Julian Plante Headsail Trimmer AUSJP7 Group 1  
Tim Roberts Mast AUSTR16 Group 1  
Cody Schlub Bow USACS147 Group 1  
Jessika Werchick USAJW214 Group 1  
Carrie Wiley Pit Assist usacw132 Group 1  
Enfant Terrible (Farr 40)
Andrea Caracci Navigator ITAAC6 Group 1  
Giovanni Cassinari Main Trimmer   Group 3  
Claudio Celon Headsail Trimmer   Group 3  
Nicolas Dal Ferro Offside trimmer ITAND5 Group 1  
Alberto Fantini Bow ITAAR49 Group 3  
Daniele Fiaschi Pit ITADF1 Group 1  
Alberto Rossi ITAAR49  
Roberto Strappati Mid Mast itaRs20 Group 1  
Vasco Vascotto Tactician    
Carlo Zermini Grinder ITACZ5 Group 1  
Estate Master (Farr 40 )
Paul Atkins Mast AUSPA6 Group 1  
Harry Bethwaite Grinder AUSHB5 Group 1  
Marco Carpinello Bow ITAMC16 Group 1  
Jason Currie Offside trimmer USAJC149  
Michael Dunstan Strategist ausmd1 Group 1  
Keith Glynn Bow IRLKG3 Group 1  
Martin Hill AUSMH8 Group 1  
Darren Jones Main Trimmer   Group 3  
Jason Rowed Headsail Trimmer   Group 3  
Ian Williams Tactician   Group 3  
Flash Gordon 6 (Farr 40)
Norman Berge Mid Bowman USANB16 Group 1  
Tom Burnham Strategist Usatb9 Group 3  
David Gerber Headsail Trimmer    
Evan Jahn Co-Skipper USAEJ4 Group 1  
Helmut Jahn Helm 197216V USAHJ1 Group 1  
Collin Kirby USACK63 Group 1  
Morgan Larson Tactician   Group 3  
Joe Londrigan Main Trimmer    
Scott Murin Pit USASM18 Group 1  
Travis Wilson Other USATT29 Group 1  
Foil (Farr 40)
Ian Craig Runners 711280N USAIC14 Group 1  
Scotty Dixon Tactician    
Samantha Herrin Bow USASH96 Group 1  
Gordon Leon Helm 660110Y UASGL45 Group 1  
Peter Mathews Pit USAPM121 Group 1  
Zack Maxam USAZM1 Group 3  
Anne Popolizio Pit Assist 729477U USAAP95 Group 1  
Jennifer Pszybylski Pit Assist USAJP180 Group 1  
Sheri Sanders Offside trimmer USASS205 Group 1  
Jeff Shenton Headsail Trimmer 711260S USAJS251 Group 1  
Nora Watson Pit Assist USANW26 Group 1  
Groovederci (Farr 40)
Cesare Bozzetti Offside trimmer ITACB26 Group 1  
Mike Buckley Strategist USAMB20 Group 3  
Francesco Coari Pit Assist ITAFC50 Group 1  
John Demourkas 220991U USAJD5 Group 1  
Chris Hosking Main Trimmer AUSCH1 Group 3  
Leland Hubble Mast USALH49 Group 1  
Zach Hurst Headsail Trimmer   Group 3  
John Kostecki Tactician USAJK85 Group 3  
Brian McMartin Bow USABM109 Group 1  
Huckleberry3 (Farr 40)
Lindsay Benton Pit Assist 748791Q USALB74 Group 1  
Joel Buffa Bow USAJB37 Group 1  
Theresa Cornwell Offside trimmer USATC88 Group 1  
Andrew Lamb Headsail Trimmer USAAL59  
Ryan Lynch Mast USARL125 Group 1  
Doug Mclean Tactician 115892B USADM4 Group 3  
Scott Meyer Spinnaker trimmer USASM72 Group 1  
Steve Meyer Main Trimmer 237764E USASM77 Group 1  
Jim Murrell Helm 244695F USAJM190 Group 1  
Mary Stuyvesant Pit 411057O USAMS154 Group 1  
Insanity (Farr 40 )
Shawn Burke Spinnaker trimmer USASB45 Group 1  
Ian Coleman Headsail Trimmer USAIC11 Group 1  
Greg Dair Main Trimmer USAGD46 Group 1  
Alexis Gesualdo Navigator USAAG75 Group 1  
Rick Goebel Other 193446V CANRG6 Group 1  
Teddy Haaland Bow USATH59 Group 3  
Liam Harr Grinder 402369w USALH45 Group 1  
Alan Nakanishi Captain USAAN2 Group 1  
Harry Scott Mast USAHS27 Group 1  
Greg Tawaststjerna Medic/Doctor USAGT28 Group 1  
Nightshift (Farr 40)
Tim Clarke 166984J   Group 1  
Jen Hylander 166984J   Group 1  
Payson Infelise 166984J   Group 1  
Chris Larson Tactician    
Kevin McNeil 166984J   Group 1  
Jason McShane 166984J   Group 1  
Mal Parker    
Dave Scott    
Tyler Wolke 166984J   Group 1  
Plenty (Farr 40)
James Baxter Main Trimmer   Group 3  
Greg Gendell Bow USAGG10  
Terry Hutchinson Tactician    
Mark Langford Offside trimmer AUSML9 Group 1  
Matt McDonough Mast USAmm14 Group 1  
Alex Roepers USAAR12 Group 1  
Fletcher Sims Grinder USAFS32 Group 1  
Morgan Trubovich Headsail Trimmer    
Vann Walke Mast USAVW5 Group 1  
Jennifer Wulff Pit Assist 287505W USAJW18 Group 1  
Struntje light (Farr 40)
Massimo Bortoletto   Group 3  
Paolo Bottari ITAPB51 Group 1  
Francesco Bruni Tactician   Group 3  
Lorenco de Felice ITALD7 Group 1  
Pigi de Felice   Group 3  
Matteo de Luca   Group 3  
Henry Kernot AUSHK1 Group 1  
Angela Schaefer GERAS1 Group 1  
Wolfgang Schaefer GERWS1 Group 1  
Keiran Searle AUSKS6 Group 1  
Temptress (Farr 40)
Ray Godwin Owner 227134R USARG36 Group 1  
Phillip Guhle Tactician DENPG1 Group 3  
Michael Lamb Mast USAML53 Group 1  
Tatiana Misares Pit Assist USATM143 Group 1  
Dan Rossen Grinder USADR94 Group 1  
Bobbie Sterbins Pit USABS102 Group 1  
Stacie Straw Spinnaker trimmer USASS151 Group 1  
John Turpin Bow USAJT62 Group 1  
Mark Van Gessel Headsail Trimmer USAMV11 Group 1  
David Voss Main Trimmer USADV6 Group 1  
Twisted (Farr 40)
Norman Davant Tactician USAND3 Group 3  
Evelyn Hull Pit Assist USAEH71 Group 1  
Brian Huse Main Trimmer USABH12 Group 1  
Tim Lidgard Headsail Trimmer NZLTL1nor Group 3  
Robert Milligan Main Trimmer USARM8 Group 1  
Thomas Paulling Bow USATP58 Group 1  
M. Tony Pohl Owner 117845y USAMP96 Group 1  
Dana Riley Pit 254310I USADR10 Group 1  
Jason Westenburg Mast USAJW204 Group 1  
White Knight (Farr 40)
Michael Colavita Grinder USAMM308 Group 1  
Brian Janney Main Trimmer 293018P USABJ2 Group 3  
Terry Johnson Pit USAtj21 Group 1  
Zoltan Katinszky Runners 198260b usazk1 Group 1  
Jamie McJones Offside trimmer USAJM353 Group 1  
Mickela Medak Grinder USAMM241 Group 1  
Scott Munch Tactician USASM116 Group 1  
Ian Paice Headsail Trimmer 292669E USAIP5 Group 1  
Andrew Schumacher Mast USAAS4 Group 1  
Richard van der Weyde Bow usarv23 Group 1  

Main Menu

Rolex
North Sails Quantum Sail Design Group Coronado Brewing Company Ayres Hotel
North Sails Graphics    

Copyright © Interactive Creations 2000-2020