Helly Hansen Marblehead NOOD Regatta 2015
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
- (J 70)
chris boulter 378226B USACB138 Group 1  
Tyler Doyle USATD59 Group 1  
duncan swain Spinnaker trimmer 323867B USADS143 Group 1  
1090 (Rhodes 19)
Dru Slattery 285809z USADS163  
159805 (Laser)
Chris Hufstader 137548A USACH76  
192032 (Laser)
Wayne Colahan 174870Z    
209634 (Laser)
Bill Rothwell 221257N USAWR43  
3172 (Rhodes 19)
David Nelson 219240T    
Adam's Rib (Rhodes 19)
Chris Adam    
AFRICA (J 70)
Will Felder    
Marc Gauthier USAMG48 Group 1  
Cindy Smith Owner   Group 1  
Jud Smith 120803B USAJS195  
Air Express (J 105)
Steven J. Goldberg 219562C    
Airodoodle (J 24)
John Denman 277237A USAJD214  
allegro semplicita (J 105)
Kim Barrows Bow 197471E   Group 1  
Nick Burke 389829N USANB34  
Fred deNapoli 663348H    
Ric Dexter    
Steve Gleason    
Anthony Warren Mast   Group 1  
Andrew Ordentlich (R19)
Andrew Ordentlich    
Aqua Boogie (J 105)
Gavin Blackmore Mast   Group 1  
Amy Kvistad Bow   Group 1  
Travis Meindl Spinnaker trimmer   Group 1  
Paul Mervis Main Trimmer 276728C    
Shawn Murphy Headsail Trimmer   Group 1  
Bill Rothwell Other   Group 1  
Gary Swain Main Trimmer USAGS24 Group 1  
Brian Yanofsky Skipper 141895Z    
Asteria (J 70)
Miranda Bakos USAMB211 Group 1  
Holly Fabyan Skipper 357490H USAHF21 Group 1  
John Filias Headsail Trimmer USAJF151 Group 1  
Mark McHugh Headsail Trimmer USAMM299 Group 1  
Atalanta (J 105)
Marty Galligan 236439Y    
Beluga (J 70)
Jeffery Bistrong Owner 746543R USAJB355 Group 1  
Annalee Leggett   Group 1  
Tony Leggett Bow 198274H   Group 1  
Bight Me (Rhodes 19)
Jim Raisides / Charles Pendleton 180079T    
BlackFin (J 24)
Michael Lachmayr 735643S    
Blown Away (J 105)
Cheryl Harvey Co-Skipper 310706G USACH126 Group 1  
Karen Kirby Pit Usakk74 Group 1  
Fritz Koopman Headsail Trimmer USAFK5 Group 1  
Robert Mann Co-Skipper 162864W USARM122 Group 1  
Jon Samel 333698H USAJS95  
Ryan White USARW135 Group 1  
Blue Fox (J24)
Phill Cordeiro    
Brouhaha (J 105)
Ric Dexter 232415I USARD95  
Chili (Rhodes 19)
Eric Thornton    
Chinook (J 70)
Rick Guardia Tactician USAEG38 Group 1  
Chris Lomardo Headsail Trimmer USACL91 Group 1  
Frank McNamara 283842W USAFM9  
Choppy Seas (Viper 640)
John Bowden USAJB68  
Thomas Loutrel    
Karl Schutte Watch Captain USAKS10 Group 1  
Courageous (Etchells)
Karen Sheard    
Cowabunga (J 70)
Frank Arabia 306315O USAFA14  
Daft Eddy (Rhodes 19)
Stuart Boyd 661014D    
Daisy (Town Class)
Jennie Aspinall 247141S    
David Rose (Rhodes 19)
David Rubin 202020y    
Mark Rubin Tactician    
Destiny (Etchells)
Tomas Hornos 257102M USATH48  
Dragon lady (Viper)
Bob Bowditch    
Eclipse (J105)
Jeff Flaherty   Group 1  
Scott Fligg   Group 1  
Kurt Hudson    
Justin Marshall USAJM308 Group 1  
Brian McCormack   Group 1  
Jennifer Royer Chef   Group 1  
Mike Royer Medic/Doctor USAMR26 Group 1  
Matthew Whitlock   Group 1  
Elektra (IOD)
Greg Mancusi-Ungaro    
Ethel (Town Class)
William Larkin 705483f    
FICA (Laser )
Michael Kearney    
Frolic (Town Class)
Arthur Tip O'Neill 138286f    
Garuda (Rhodes)
Sarah Sheldon 255993J    
Ann Sousa Co-Skipper    
Paul Trevino Headsail Trimmer   Group 1  
Grace Under Pressure (J 24)
David Felsenthal 111880P USADF40 Group 1  
Gordon Hay Mast   Group 1  
Adrian Smith Other   Group 1  
Greg Williams 675888Y    
Half Full (J 70)
Schuyler Glidden Strategist   Group 1  
Ron Homa Chef USARH73 Group 1  
Kyle Kliss Pit USAKK85 Group 1  
Andrew McCue Headsail Trimmer   Group 1  
Marc Poirier 300296S USAMP144 Group 1  
Hall Pass (Rhodes 19)
Peter Frisch 255995L    
Harm's Way (Rhodes 19)
Mike Lane 246964F    
Hat Trick (Etchells)
Mark Toso 1709117N    
Hijack (J 24)
Fred Deom    
Il Prete Rosso (Rhodes 19)
Martha Martini 199673m    
Jaguar (J105)
Ernest/Sue Hardy 173527R    
Javelin (IOD )
Alex Fee Headsail Trimmer   Group 1  
Charles Richter    
George Ryan Bow   Group 1  
Riley Schutt Bow USARS150  
Hanna Vincent Other   Group 1  
William Widnall 237546A    
Casey Williams Headsail Trimmer 267942D USACW125 Group 1  
jean (town class)
peter Maitland 322108h    
Jewel (Etchells)
Stephen Gaynor    
Jumper (J 70)
Bryce ANDREASEN Chef 378336E USABA36 Group 1  
Patrick/Tim Andreasen/Guy USAPA21  
Tim Guy USATG4  
Doug Zurn Pit USADZ11 Group 1  
Knot Napping Too (Laser)
Andrew Burton    
Knotless (J 105)
Ken Bowden Helm 174738Y USAKB73  
Valerie Burdette Chef   Group 1  
Sheila Greska Bow USASG71 Group 1  
Hap Keating Chef 696954w USAHK16  
Cindy Kreider Pit   Group 1  
Bernie Marciniak Main Trimmer USABM112 Group 1  
Melissa Verrochi Chef USAMV13 Group 1  
Kungsornen (IOD)
Michelle Brown Headsail Trimmer   Group 1  
Corina Fusco Other   Group 1  
Tom Hunter Main Trimmer   Group 1  
Teri Motley Headsail Trimmer    
laser5576 (Laser)
Georges Brun-Cottan 661427M    
Leadfoot (J 70)
Martha Altreuter Main Trimmer 137590C usama81  
Sam Altreuter usasa51  
Molly Bushman Pit USAMB212 Group 1  
Tom Bushman Headsail Trimmer USATB146 Group 1  
Let It Go (Laser)
Josh Stirling 734618V    
Lille Venn (Town Class)
Berit Solstad 310776U    
Little Martha (J 24)
Frank Arabia Headsail Trimmer 306315O USAFA14 Group 1  
Tim Brownell Other   Group 1  
Tommy Galster Navigator   Group 1  
Rebecca Hurd Other USARR74 Group 1  
Chris Keimeg    
Abby Preston    
Lo.Qi (Viper 640)
Kay VanValkenburgh    
Locomotion (J 70)
Quinn Andersen Pit Assist 383072W USAQA1 Group 1  
Ian Donahue Mid Bow USAID8 Group 1  
Chris Remeika Pit USACR94 Group 1  
Lucie Cook (Laser)
Lucie Cook 683987D    
Magic Dragon (Etchells)
Ed Barker Main Trimmer   Group 1  
Michael Jobin Skipper 396049E USAMJ31  
Ron Schafer Bow   Group 1  
Manikiki (Rhodes 19)
Jamie Holley 298695S    
Marjorie Ann (Rhodes 19)
Rick Berliner    
Mary Lee (Laser)
Ulf Westhoven    
McLovin (Rhodes 19)
Jeff/Dave Shoreman/Reynolds 401650M    
Merlin (J 105)
Charlie Garrard 254100e    
Mohotta Mobetta (Rhodes 19)
Kim Pandapas 237554A    
Mojito (Viper 640)
Ian Campbell Tactician 699100P   Group 1  
Jeff Goldman Spinnaker trimmer   Group 1  
n/a (Etchells)
Bradley Adam    
Natasha (Etchells)
Ted Hardenbergh 671662Z USATH74  
Navega Racing (J 70)
Kurt Winkelmann Usakw69  
Nene (Viper 640)
Jean-Francois Guillou Owner   Group 1  
Ben Radovitzky    
Raul Radovitzky    
Nirvana 7 (J 70)
Louis Donahue CANLD5 Group 1  
Milène Fillion Spinnaker trimmer CANML28 Group 1  
Pierre Paquet Tactician   Group 1  
Adrien Senécal Headsail Trimmer CANAS42 Group 1  
Patched Up (Viper 640)
Cole Constantineau 735511Y    
Peppermint (R19)
Debbie Noble 287645F USADN38  
Perezoso (Etchells)
Mark Luckes    
Pieces of Eight (J 105)
Jaime Dice Pit   Group 1  
Jonah Israelit 217888L    
Paul Mullen Main Trimmer   Group 1  
Tom Soare Bow   Group 1  
Craig Stay Bow   Group 1  
Pirouette (Laser)
Stephen Kosacz 356702S    
Purplexed (Viper 640)
Barry Canton    
Railmeat (Laser)
Jim DaSilva    
Rallie (Rhodes 19)
Larry Ehrhardt 220052E    
Rascal (J/70)
Chad Atkins    
Henry/Stewart Brauer/Neff 101634G USAHB36  
Paula Grasberger   Group 1  
Will Walters Other   Group 1  
Redgate (Rhodes 19)
Peter Weise    
Relapse (IOD)
Stephanie Helms Tactician 662732M   Group 1  
Rebecca Hoffman Spinnaker trimmer    
Herb Maher Main Trimmer 138482D    
Tim Yeaton Bow    
Rimette (J 70)
Thomas Barrows Headsail Trimmer    
John Brim 198990O USAJB95  
Stephanie Roble    
Dave Wright    
Ripple (Rhodes 19)
Ken / Steve Cormier / Dalton    
Riva (Etchells )
Wade Edwards 135702k USAWE9  
Rogue (Town Class)
Adam Cook Co-Skipper   Group 1  
Garrett Hamilton    
Colby Smidt Other   Group 1  
Rumble (Rhodes 19)
Ramsay Hoguet    
Sagacious (IOD)
Timothy J. Dittrich    
Scamp (J 70)
Alan Capellin    
Steve Liebel   Group 1  
Coleen Walsh Bow USACT11 Group 1  
Will Welles   Group 3  
Sea Bags Sailing Team (J 24)
Carter White 198908E    
Second Wind (Town Class)
Peg MacMaster    
Seguin (Rhodes 19)
COnway and Alex Felton 167910T    
Sheldon J (J 24)
John Wells 200114X    
Siesta (Rhodes 19)
Bez Hejazian Spinnaker trimmer    
Stefan Ianchulev    
Peter Weise Bow 735703S   Group 1  
Sirocco (J 105)
Steve Hollis 206660U USASH93  
Sour Mash (Etchells)
Schaefer / Hancock    
Spirit (IOD)
Peter Stahle 138475E    
Spring (J 70)
Dave Franzel 178514W USADF55  
Stampede (J 70)
Bruno Pasquinelli    
Sterling (J 105)
Samantha Bobo Mid Bow USASB159 Group 1  
Matt Inverson Headsail Trimmer    
Gary Largess Main Trimmer USAGL31 Group 1  
Mark Lindquist Helm 260667V USAML57 Group 1  
Brian Oniel Bow    
Catherine Schmitt Owner 376438D USACS189 Group 1  
suerte verde (Town Class)
Kelley Braun 119093c    
Karen Finocchio Lubeck    
Sundance (Rhodes 19)
Cooke/ Kaznoski 298395P    
Sweep (Town Class)
Peter Shaw Other   Group 1  
Joe Venditti    
Sweep (Rhodes 19)
Bill / Renee Heffernan 228512R    
T Rex (Town Class )
James Regis    
Tango (IOD)
Eugenio Fernandez Spinnaker trimmer   Group 1  
Rebecca Hurd Bow USARR74 Group 1  
Jon Lendon Chef   Group 1  
Marc Migliazzo    
Rachel Morrison Owner   Group 1  
TBD (420)
Timothy Stone    
TEAM ROOSTER (Viper)
Tyler Moore 285054W    
The LostBoys (Etchells)
Paul Laflamme    
The Mighty Rhodes (Rhodes 19)
Matt Hooks 202787Y    
Torqeedo (J 70)
cindy flack Owner 365948H USACF79 Group 1  
Dylan Flack Co-Skipper 208873F USABF15 Group 1  
Lily Flack Co-Skipper 208873F USABF15 Group 1  
Brandon Flack & Family Skipper 208873F USABF15 Group 1  
Tumbling Dice (J 70)
Andrew Sheriff 215488D USAAS48  
turbo tuck (J 70)
Bodo & Nick von der Wense 175394E BV2USA  
Two Feathers (J 105)
Daryl Bowen Spinnaker trimmer USADB111 Group 1  
Lianna Gordon Staysail trimmer    
Jolene Masur Pit 228617X USAJM289 Group 1  
Mark Masur Owner 223163O USAMM202  
Sean McGuire Bow USASM126 Group 1  
Josh Richline Tactician 742880R USAJR163 Group 1  
Two Guy's (Rhodes 19)
Andrew Ordentlich Skipper   Group 1  
Uproar (J 105)
Brian Harrington 296908c    
Vigilante (J 105)
Mike Bova Spinnaker trimmer USAMB27   Group 1  
Nicholas Dinsmore Main Trimmer   Group 1  
Steve Herman Navigator 2283030   Group 1  
Vernon Polidoro Skipper 147110J    
Lourdes Rivera Mid Mast   Group 1  
Brian Schwarztrauber Bow    
VitaminJ (J 70)
Ted Johnson USATJ24 Group 1  
Charlie Quigley Main Trimmer 237493G USACQ3 Group 1  
Bri Small Mast USABS154 Group 1  
Chris Small Medic/Doctor USACS232 Group 1  
Wabi Sabi (Townie)
Charley Morrow Skipper    
Whatever (J-24)
Fred Baker 178064B    
Whomper (J 105)
Danielle Dubois Spinnaker trimmer   Group 1  
Casey Hargbol Other   Group 1  
Chris Lund    
Ryan Macione Other   Group 1  
Sarah Martin    
Caleb Sloan Spinnaker trimmer   Group 1  
Winter Wind (J 70)
Nancy Glover 262021F    
Woodstock (Rhodes 19)
Stephen/Clark Uhl    
WOODY (E)
Eugene Ho    
Xingu (J 24)
Mike Taber 161287v    

Main Menu

Helly Hansen    

Copyright © Interactive Creations 2000-2021