2014 Chester Race Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
7315 (Star)
John Hokanson Chef 351546S USAJH189  
Stuart MacIntosh Strategist CANSM37 Group 1  
Adios (J 120)
Dwayne Smithers    
Adrenaline Rush (J 24)
Gregory Blunden Skipper    
Hugh Layton Headsail Trimmer    
Garry Mullins Mast    
Brendan Smith Bow   Group 1  
Lesley Taylor Tactician CANLT6 Group 1  
Agincourt (N/M 43)
bob cragg 102215B    
Aileen (IOD)
Michael Kelley    
Ascent (Kirby 25)
Jonathon Burns    
Zack Mason    
Martin Masse    
Chris Purcell    
Jimmy Reid Headsail Trimmer   Group 1  
Shane Wall Medic/Doctor   Group 1  
Aspen (Westerly GK24)
David Molloy Helm    
Matt Molloy    
Janet Webber    
Babe (J 100)
Peter Bethune 6644860    
Barely Legal (J 24)
Jono Reid    
BeachSlam (International 14)
Chris Leigh    
Black Pearl (J 120)
ross leighton 51450    
Blew Bayou (Sonar)
Kerry Gruson 214451O    
Brigand (Kirby 30)
Smith / Mulrooney    
Mike Smith    
Smith/Mulrooney Smith/Mulrooney    
Brilliance (J 120)
Richard Calder    
Castanea (J 42)
Paul Conrod    
Ceilidh (C&C 39)
Randy Stevens 11661    
Climax (1D35)
Emmanuel Comtois Chef    
Cameron Haley Bow    
David Haley Headsail Trimmer    
Jonathan MacIntosh Headsail Trimmer    
Chris Miller Mast    
Dwayne Primeau Main Trimmer    
Nathan Reece Skipper    
Dwayne Schofield Pit    
Robin Veinotte Grinder    
Crackerjack!!! (J 35)
peter traves    
Crazy Eights (J 88)
Dave Connolly    
Dart (Bluenose)
john grantmyre    
Dog Party (J 88)
Terry Mckenna    
Dynamo Hum (Melges 20)
Michael Oulahen 29    
Elida (IOD)
Jay Nadelson    
Equinox (Frers 33)
Rod Stright    
Esprit (Bluenose)
Andrew Murphy    
Favourite Child (J 29)
Carlisle Norwood    
Fubar (Santana 35)
Chris Spearin Skipper    
Goat Whisperer (J 80)
Dale Robertson CANDR19  
Goatdog IV (International 14)
Jamie Keating    
Grand Cru (J 120)
Mike Kennedy    
Greeneyes (Roue 20)
heather maclean    
Hackmatack (Bluenose)
Nicholas Lewin    
Hayseed IV (Wm Gardner P)
Christopher Wurts    
Head Games (Kirby 30)
Terry Schnare    
Helms Deep (Soto 40)
Mike Sutton    
Highlander (Dehler DB-1)
Dan Pride    
HypeWave (J 24)
Chris Veinot    
Illusion (Windward Yachts 36)
Mike Morris    
J Hawk (J 35)
Thane MacDonald    
Jabberwocky (Melges 24)
ADAM AFFLECK Helm    
Kim Gibson Spinnaker trimmer    
Sean Hughes Headsail Trimmer    
Will MacDonald Main Trimmer    
Marla Pisegna Watch Captain Canmp27  
Jamminng (J 24)
Nicholas Hamblin    
JennaLeah (Bluenose)
David Chandler    
Just A Dream (Seidelmann 25)
Rick House Headsail Trimmer    
Alan McDow Headsail Trimmer    
Tom Sephton Main Trimmer    
Just Add Water (J 30)
Jesleine Baker    
Juvenile Delinquent (J 24)
Ted Murphy    
Lightning McQueen (J 24)
Ian Dawson    
LOKI (Farr 30)
Will Apold 69    
MacIntosh (Custom Cartwright)
Durk Steigenga    
Magic Bus (Farr 40)
Gregory Hardy    
Mahaska (Bluenose)
Karl Mitchell CANHD5  
Mariah (C&C 35)
Keith Johnson    
Mayhem (C&C 29 Mark II)
richard gerstenberger    
McMac (J 105)
Sean McDermott CANSM16  
Mischief (C&C 40)
Jeff Costwell    
mmmotorboat (International 14)
Jen Provan    
Njord (Beneteau First 36.7)
Blaine MacNeil    
No Whoa (Beneteau First 36.7)
thom lawrence    
One More Time (Farr 30)
Rob Gale    
One Time (Bluenose)
Judy Chandler    
Peter Chandler Main Trimmer    
Phillip Chandler    
Osprey (Beneteau 305)
Todd MacEachern    
Painkiller (J 29)
Paul Dexter    
Paradigm Shift (J 29)
Don Williams    
Patience (Nonsuch 30 Ultra)
Bruce Flinn Helm CANBF11 Group 1  
PLAYMATE (J 88)
Glen Brown Grinder   Group 3  
Ivan Carey Spinnaker trimmer    
Jamie Ernest Bow    
Brad Fleet Headsail Trimmer    
Janet Marie Organ Pit    
Stephen Snair Main Trimmer    
Poohsticks (J 92)
Colin Mann    
Prairie Oyster (CS 30)
Mike Klassen 4540 168  
Press Gang (Farr 30)
Roland van Hazel    
Privateer (Bluenose)
Jason Mraz    
Pursuit (Peterson 46)
bob belliveau    
Ramillies (Beneteau First 44.7)
Chris Wilson    
David Wilson    
James Wilson Tactician    
Rose Wilson    
Razzmatazz (Abbott 36)
Chris Campbell    
Elizabeth Cooper    
Rebel (Bluenose)
Thomas Murphy    
Red Headed Step Child (International 14)
Gordo Cook    
Re-demp-tion (J 70)
Bill Adams    
Rednose (Bluenose)
jeff Munroe    
Reggae (Beneteau First 40.7)
david stanfield CANDS30  
Rest (Bluenose)
Tom Hoblitzell    
Rondo (Folkboat)
Dayna NELDER    
Scotch Mist IV (J 29)
Chris MacDonald    
sea breaker (C&C 25)
bruce nunn    
Sea Smoke (Bavaria 38)
Mike Evans    
Seneca (Herreshoff P)
Christopher Wurts    
Shaken Knot Stirred (Bluenose)
Malcolm Fraser    
Shocker (International 14)
Ashley Warburton    
Silver Woman (J 29)
Andrew Childs    
Sisu (Tanzer 22)
David Peer    
Slyfox (Peterson 29)
James Mosher    
Something Rude (International 14)
Peter Hayward Helm    
Squall (IOD)
Peter Wickwire    
Sticky Fingers (J 24)
John Whynacht    
Surprise (C&C 38)
Phil Dumaresq    
Sweet Pea (Bluenose)
Hugh Smith    
Tacamat (Bluenose)
John w.s. Muller    
Tangley (Farr 30)
Jonathan Ross CANJR34  
Taz (J 24)
Nick Jako    
Team Ocean (Melges 32)
John Roy    
Tempus Fugit (Alberg 37)
David McVay Skipper    
Terpsichore (S&S 34)
Mark MacNeil    
The Red Boat (Farr 30)
Sean Keyes Co-Skipper    
Third Wave (C&C 37R)
Steve Davies    
Tuna (CS 36)
Frank Egan Skipper    
Aaron Miller Headsail Trimmer    
Mike Strickland Mast   Group 1  
Venturesome (Farr 30)
Ben Maloney    
Virginia (Universal Q)
John W Jr Wurts    
W!KKED (Farr 30)
Mark Holden    
Wahoo (Bluenose)
Henry Demone CANHD5  
Wandrian (Taylor 41)
Bill Tucker    
Warp Drive (Sonar)
Paul Avery    
WaveRunner (J 24)
Steven Countway    
Wildfire (Bluenose)
Greg Flynn    
Windarra (Catalina 30)
AndrĂ©e Abbass Headsail Trimmer    
Mike Baker Headsail Trimmer    
Jimmy Darnbrough Navigator    
Barry Heffernan Skipper    
Gary Kelly Main Trimmer    
John Rahey Headsail Trimmer    
WISC (J 109)
Paul Rafuse CANPR15  
Yemanja (Bluenose)
Susan Crocker    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy