2014 American Yacht Club Fall Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Aegir (Alden yawl)
Elith Larsen 278012R    
After Midnight (CTM 41)
Paul Jeka    
Aisling (J 80)
Glenn Sheets    
Akula (J 29 MHOB)
Aleksandr Tichter    
Alliance (Summit 35)
Dominick Porco 153396A    
Andiamo (J 111)
Paul Strauch 296914A    
Antidote (J 133)
Ron Richman 263199E    
Any Colour (J 70)
Scott and Alex Furnary    
Arete (J 105)
Za & Libby Jelliffe    
Bangarang (J 105)
Kirk Stirland 178349F    
Barleycorn (Swan 42)
Brendan Brownyard 134878D USABB13  
Bazinga! (J 70)
Daniel Goldberg 656601H    
Better Than... (Swan 42)
Gosia Rojek USAMR10  
Big Boat (J 109)
Jake Hannah Bow USAJH280 Group 1  
James Hannah Headsail Trimmer USAJH281 Group 1  
Kyle McArdle Bow 311130C USAKM93 Group 1  
Sara Nightingale Strategist USASN25 Group 1  
James Rogers Main Trimmer USAJR174 Group 1  
William Rogers Helm 209502Q USAWR45 Group 1  
Richard Skeen Pit USARS198 Group 1  
Stephen Tedeschi Tactician usabt19 Group 1  
Blazer (Swan 42)
Christopher Culver USACC66    
Christopher J Culver    
Boat 63 (J 105)
Hoyt Masur    
Breakaway (Beneteau First 36.7)
Richie Palmer 408475H    
Buzz (J 70)
David Florence 253989J    
Carbonado (MC 38)
John Barry    
Challenge IV (J 44)
Jeffrey W. Willis 120483N USAJW29  
Charlie V (J 44)
Norman Schulman 122082M usans4  
Christine Francis (Etchells)
Dan Smith    
Christopher Dragon (Sydney 43)
Andrew & Linda Weiss 352216l    
Circe (J 105)
Mark van Schalkwyk    
Clean Execution (Etchells)
Michael Gavin 363484C USAMG124  
Conundrum (J 105)
Jeremy Henderson / Harald Edegran 245143Q    
Cool Breeze (Mills 43 Custom)
John Cooper 178837G USABL10  
Cosmo (J 109)
George Tay 132687Y USAGT38  
Crazy Horse (Frers 45 Comp)
SUNY Maritime    
Daring (Swan 42)
John Hele 126702L USAJH109  
Ebisu (J 70)
Reginald Imamura 666661Y    
Eclipse (J 105)
Damian Emery 197768M USADE20  
Emoticon (J 109)
Jonathan Rechtschaffer 225315M USAJR85  
Fairhope (J 105)
Gareth Gaston USAGG40  
Fighting Lady (Etchells)
RJ DeRose    
Finale (Beneteau First 36.7)
Truc Nguyen Pit Assist    
Xavier Broise Main Trimmer FRAXB3 Group 1  
Flavio Carrera Mast USAFC25 Group 1  
Kevin Costelllo Pit USAKC64 Group 1  
Itala Goncalves Other USAIG8 Group 1  
Tom Keegan Bow   Group 1  
Christina Lizza Headsail Trimmer USACL97  
Thomas O'Connell Skipper 325017N USATO22  
Yan Pecoraro Spinnaker trimmer    
Ryan Todd Tactician    
Ghost Dog (J 105)
Chris Gefaell    
Greth Lester Skipper    
Peter Montgomery    
Yurt Namikawa    
Steve Roseberry    
Andrew Wild    
Glory (J 44)
Jack Neades 141959W USAJN31  
Gold Digger (J 44)
James D. Bishop 114950Q usajb2  
James D. Bishop 114950Q usajb2  
Blake Dickinson Headsail Trimmer    
Tim Ebert Bow USATE30 Group 1  
Jeff Feehan    
Stephen Fotiu    
Bob Little    
Tom Manco    
Lisa Mathey Pit   Group 1  
Kathy Tracy    
Tom Tracy Mast   Group 1  
Douglas Weiner    
Elliot Wislar 674434V    
Half Mine II (J 70)
Andrew Flynn    
Duncan Sinclair    
Gibbons Sinclair Helm   Group 1  
High Noon (Tripp 41 CTM)
Steve & Heidi Benjamin 101374L    
Hope (Q Class)
Ray Scanlan    
Hound Dog (J 92)
Christian Uecker 375214R    
Ice Nine (J 70)
Sandy/Markus Weil/Lahrkamp 391477C    
Leverage (Schock 40)
Arthur H. Buhr III 155266x    
loulou (J 105)
Paul Beaudin 222275r USAPB22  
Mad Dogs & Englishmen (J 109)
Adrian Begley 308915Y USAAB55  
Marx Bros (Etchells)
Chris Marx    
Mary Loring (Winthrop Warner Cutter)
Leonard Sinowitz    
Max (Pogo 10.5)
Moritz Hilf 652441E Germh8  
Maxine (J 44)
William Ketcham 110392M    
Melody (J 109)
Alan Tannous 265355Y USAAT20  
Morning Glory (J 105)
Carl Olsson 115941R USACO38  
Mutiny (Swan 42)
Gibb Kane / Ted Madara 110903B    
Nevermore (J 100)
Ken Hall 393187F    
Nordlys (J 109)
Bob Schwartz 390987H USABS92  
Nor'easter (Alden Q-Class)
Ted & Shelia Graves 337726A    
Oakcliff Sailing Farr 40 (Farr 40)
Oakcliff Sailing    
ORBIT (Swan 42)
Midn. Alex Showell 114737R    
Partnership (J 111)
David and Maryellen Tortorello    
Patience (Tripp 33)
Richard Royce 199250B    
Pax 3 (J 109)
Robert Siegel 118364Y USARS212  
Pendragon (X-41)
Quentin Thomas 395941D    
Pterodactyl (R/P 45)
Scott Weisman 151139L    
Quintessence (Swan 42)
Roger Widmann 118695I USARW19  
Red Sky (J 122)
John Pearson 396641  
Relentless (J 70)
matheus hovers    
Resolute (J 44)
Don and Rick Rave 3391841    
Revelation (J 105)
George and Alex Wilbanks 285658G USAAF39  
Sabotage (Soverel 33)
Midn. Jake Andrew 114737R    
Sans Souci (C&C 99 SD)
Wim Jessup 217057W USAWJ26  
Santana (Soverel 33)
Midn. Michael Marese 114737R    
Semi Charmed (J 70)
Trevor Roach    
Shake 'n Bake (J 70)
W Andrew Shea    
Shakedown (J 105)
JORDAN Mindich    
Six Brothers (C-32)
Chris Kramer 151426J    
Skipperdee (J 105)
David Greenhouse USADG73  
Skoot (J 109)
Jim Vos 320345K USAJV53  
SKYE (J 70)
Michael Bistany 307110J    
Slinky (J 70)
Scott Bursor 292494D USASB142  
Smokin' J (J 29 MHOB)
Tom & Julie Sinatra 405499J    
Soulmates (Custom Goetz 40)
Adam Loory 118556A    
Steamboat (Melges 32 OD)
Midn. John Kirk 114737R    
Strategery (J 109)
Jack Forehand USAJF115  
Stratos (J 105)
Marcus Wunderlich 652123T    
Sunset Child (J 120)
Marcus Cholerton-Brown 732580Y GBRMC96  
Surface Tension (Beneteau First 36.7)
Lou Melillo 250492T USALM43  
Swedish Blue (Etchells)
Ron Thompson 283106L    
Sweet Caroline (J 109)
Christopher Ercole USACE40  
Temptation-Oakcliff (Ker 50)
Oakcliff Sailing    
Tiger Maru ( Laurent Giles sloop)
Julien Davies    
Tithonus (Etchells)
David Smalley 105680U    
Torqeedo (J 70)
Brandon Flack & Family 208873F USABF15  
Upsetter (J 80)
Jason Viseltear 660517C    
WaterDog (J 109)
Glenn Marck 244291x USAGM48  
Whirlwind (Beneteau First 36.7)
William Purdy 331788C    
Windsong (J 70)
Nick Wagner USANW2  
Xcelsior (Sloop)
Todd LaBaugh 318707X    
Young American (J 105)
AYC Jr. Big Boat Team c/o Peter Becker    
Zetiana (Melges 32 OD)
Midn. Connor Sexton 114737R    
Zuma (J 109)
Steve Chronert USASC129  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022