Final Scratch Sheet

Select to view a specific Class:       
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: 1-Blue Fleet
 Division: IRC  
  Blue Class 1 - IRC 1
   1. USA 45 Bella Mente Hap Fauth New York Yacht Club Minneapolis, MN, USA J-V Mini Maxi 72' 1.596
   2. USA 25555 Rambler George David NYYC/IHYC Hartford, CT, USA RP 90 W B 90 1.698
   3. USA 60272 Shockwave George Sakellaris NYYC Framingham, MA, USA Mini Maxi 72 1.583
 
  Blue Class 2 - IRC 2
   1. USA 60292 Flying Jenny 7 David & Sandra Askew Annapolis Yacht Club Annapolis, MD, USA IRC 52 52 1.382
   2. USA 5210 Interlodge Austin and Gwen Fragomen NYYC / Bay Head Newport, RI, USA IRC 52 52 1.390
   3. USA 60331 Invictus Ralph Duffett United States Naval Academy Annapolis, MD, USA TP 52 52 1.378
   4. USA 5206 SLED Takashi Okura NYYC Tokyo, Tokyo, JPN IRC52 52 1.377
   5. USA 52007 Vesper Jim Swartz New York Park City, UT, USA TP 52 52 1.381
 
  Blue Class 3 - IRC 3
   1. USA 50030 Bretwalda 3 Bob Pethick Bayview YC Detroit Orchard Lake, MI, USA Rogers IRC 46 46 1.283
   2. USA 84001 Decision Stephen Murray New York Yacht Club New Orleans, LA, USA HPR Carkeek 40 40 1.273
   3. IVB 4915 Defiance Hamnett Hill Montreal, Que, CAN Marten 49 49 1.242
   4. GER 6262 Passion 4C Stefan Lehnert NYYC Bremen, GER Sloop 60 1.270
   5. USA 79 Ptarmigan Lawrence Dickie Storm Trysail/Riverside Y.C. Greenwich, CT, USA Ker 43 43 1.255
   6. USA 52599 Snow Lion Lawrence Huntington STC New York, NY, USA Ker 50 50' 1.298
   7. USA 61011 Stark Raving Mad James Madden New York YC Newport Beach, CA, USA Swan 601 60 1.332
   8. USA 50069 Temptation - Oakcliff Arthur Santry - Oakcliff Sailing New York YC Arlington, VA, USA Custom Ker 50 51 1.261
 
  Blue Class 4 - IRC 4
   1. USA 50974 Africa Jud Smith Eastern Yacht Club Marblehead, MA, USA Taylor 45 45 1.170
   2. USA 1201 After Midnight Paul Jeka NYYC Atlantic Highlands, NJ, USA CTM 41 41 1.211
   3. USA 52830 Barra Bruce MacNeil Christmas Cove Improvement Assn. Lincoln, MA, USA Morris 486 48' 6 1.130
   4. USA 52045 Cybele Rick Burns CCA Boston, MA, USA IMX 45 45 1.144
   5. USA 50400 Entropy Patricia Young New York Yacht Club Jamestown, RI, USA Tripp 41 41 1.165
   6. BER 1000 Nasty Medicine Stephen Sherwin Royal Bermuda Yacht Club Hamilton, BER Corby 41 41.5 1.168
   7. USA 4212 The Cat Came Back Lincoln Mossop New York YC Bristol, RI, USA IRC 42 42 1.168
   8. USA 52821 White Rhino Todd Stuart NYYC Key West, FL, USA Swan 56 56' 1.179
 
  Blue Class 5 - IRC 5
   1. USA 315 Carina Rives Potts New York Essex, CT, USA Custom 48 48' 1.048
   2. USA 32441 Cygnette William Mayer New York/Indian Harbor Dover, DE, USA Swan 441 44.36 1.059
   3. NA 23 Defiance Bryan Weisberg United States Naval Academy Annapolis, MD, USA Navy 44 Mk2 44 1.066
   4. USA 42324 GLORY Jason LeBlanc Coast Guard Sailing Club New London, CT, USA J 44 44'9 1.096
   5. USA 49 Gold Digger James D. Bishop American Jamestown, RI, USA J 44 44.9 1.091
   6. USA 14571 Patriot Richard Isted Ashaway, RI, USA Swan 48 1.017
   7. USA CGA 3 Stormy Petrel Jack Neades Coast Guard Sailing Club New London, CT, USA Leadership 44 44 1.118
   8. NA 11 Swift Stephen Jaenke NASS Annapolis, MD, USA Navy 44 Mk1 44' 1.022
   9. USA 43600 Vamp Leonard Sitar New York Yacht Club Holmdel, NJ, USA J 44 44.9 1.089
 
 
Racing Area: 2-White Fleet
 Division: IRC  
  White Class 6 - IRC 6
   1. USA 60351 Act One Charles Milligan Tom Roche Newport, RI, USA Summit 35 35 1.076
   2. USA 12204 Christopher Dragon Andrew Weiss NYYC Mamaroneck, NY, USA J/122 40 1.084
   3. USA 93586 DownTime Ed and Molly Freitag Annapolis YC, STC Annapolis, MD, USA Summit 40 40 1.123
   4. USA 37 Fleetwing Henry Brauer NYYC/Eastern YC Marblehead, MA, USA J 111 36.5 1.101
   5. USA 52956 Hot Ticket James Hightower Austin Yacht Club Temple, TX, USA King 40 40 1.120
   6. USA 39532 Old School Ganson Evans Seawanhaka CYC Ponte Vedra Beach, FL, USA Farr 395 39.5 1.104
   7. USA 70 Pendragon Quentin Thomas DYS Portsmouth, RI, USA X-41 41 1.128
   8. USA 60003 Pugwash David Murphy New York westport, CT, USA J-122 40 1.089
   9. USA 39505 Talisman John Bailey STC/Stamford YC Darien, CT, USA Farr 395 39.5 1.105
   10. USA 52770 Tumbleweed George Shaw Boston Yacht Club Denver, CO, USA J 122 40 1.096
   11. USA 52915 White Witch Larry Landry NYYC Newport, RI, USA King 40 40 1.125
   12. USA 12241 Wings Mike Bruno & Tom Boyle American Yacht Club Irvington, NY, USA J 122 40 1.093
 
  White Class 7 - IRC 7
   1. USA 16 Dorade Matt Brooks St Francis Fremont, CA, USA S&S Yawl 52.5 1.000
   2. USA 51920 Elan John Hammel New York YC Arlington, MA, USA Beneteau First 36.7 36 1.018
   3. NY 10 Isla Henry May New York YC Houston, TX, USA New York 32 45' 4 0.958
   4. USA 1976 Mischief David Schwartz Bristol Yacht Club Smithfield, RI, USA Lyman-Morse 40 40 1.004
   5. USA 126 Picante Rober Salk & John Sahagian NYYC Jamestown, RI, USA J 109 36 1.038
   6. USA 59278 Rocket J. Squirrel Chris Otorowski New York Bainbridge Island, WA, USA Swan 39 39.3 1.011
   7. USA 51 Rush Bill Sweetser Annapolis Yacht Club Annapolis, MD, USA J 109 35.25 1.037
   8. CHI 526 Scimitar Jose Manuel Ugarte Club de Yates Algarrobo SAntiago, Chile J 105 34.5 1.012
   9. USA 146 Storm Rick Lyall New York Yacht Club/Cedar Point Yacht Club? Wilton, CT, USA J 109 35 1.040
   10. USA 266 Vento Solare Paul Milo Annapolis Yacht Club Leesburg, VA, USA J 109 35' 4 1.040
 
 
 Division: One Design  
  White Class 8 - Swan 42
   1. USA 4235 Apparition Ken Colburn NYYC/Boothbay/Southport ME Dover, MA, USA Swan 42 42.5
   2. USA 4216 Arethusa Philip Lotz NYYC Newport, RI, USA Swan 42 42
   3. USA 4108 Bandit Andrew Fisher NYYC Greenwich, CT, USA Swan 42 42
   4. USA 4224 Barleycorn Brendan Brownyard NYYC/Shelter I. YC Bay Shore, NY, USA Swan 42 42.5
   5. USA 4243 Blazer Christopher Culver NYYC Stamford, CT, USA Swan 42 42.5
   6. USA 4214 Daring John Hele NYYC Newport, RI, USA Swan 42 42
   7. USA 4227 Hoss Glenn Darden & Phil Williamson Fort Worth Boat Club Fort Worth, texas, USA Swan 42 42
   8. USA 4206 Impetuous Paul Zabetakis New York/STC Jamestown, RI, USA Swan 42 42.5
   9. USA 4210 Quintessence Roger Widmann Larchmont/ NYYC Larchmont, NY, USA Swan 42 42'6
   10. USA 4240 Vitesse Jon Halbert Dallas, TX, USA Swan 42 42
 
  White Class 9 - Melges 32
   1. USA 169 Bliksem Pieter Taselaar Newport, RI, USA Melges 32 32
   2. 0 USA 184 Bronco Michael Dominguez NYYC Barrington, RI, USA Melges 32 32
   3. 134 USA 134 Catapult Joel Ronning Wayzata Yacht Club Minneapolis, MN, USA Melges 32 32
   4. USA 2 Goombay Smash William Douglass Pequot Southport, CT , USA Melges 32 32
   5. 1 BER 1 hedgehog Alec Cutler Pembroke, BER Melges 32 32
   6. 74 USA 174 Leenabarca Alex Jackson Riverside YC Riverside, CT, USA Melges 32 32
   7. 15 USA 1315 Ninkasi John Taylor New York YC Jupiter, FL, USA Melges 32 32
   8. 13 USA 13131 Samba Pa Ti John Kilroy St. Francis Yacht CLub Los Angeles, CA, USA Melges 32 32
   9. USA 162 Zetiana Alexis Michas New York Yacht Club New York, NY, USA Melges 32 32
 
 
Racing Area: Green Fleet
 Division: One Design  
  Green Class 1 - 12 Metres
   1. US 21 American Eagle Cynthia Alten-DeLotto New York/Edgartown Newport, RI, USA 12 Metre 68'
   2. USA 16 Columbia Alain and Dan Hanover 12 Metre Weston, MA, USA 12 Metre 69.2
   3. US26 Courageous Ralph Isham / Alexander Auersperg NYYC New York, NY, USA 12 Meter 68
   4. USA 22 Intrepid John Curtin NYYC New York, NY, USA 12 Metre
   5. KZ5 KZ5 Laura Kip Curren NYYC Warwick, RI, USA 12 Metre 65  
   6. USA 19 Nefertiti Jon Wullschleger New York Yacht Club Sarasota, FL, USA 12 Metre 68'
   7. USA 61 USA Guy Heckman New York Newport, RI, USA 12 Metre 65'
   8. K 22 Victory 83 Dennis Williams New York Yacht Club Hobe Sound, FL, USA 12 Metre 65
 
  Green Class 4 - Herreshoff S Class
   1. 51 Aquila Angus Davis Bristol Yacht Club Bristol, RI, USA Herreshoff S Class 27.5  
   2. USA 22 Argument Stephan Sloan New York YC East Greenwich, RI, USA Herreshoff S Class 27.5
   3. 7 Firefly Alan Silken NBHSCA Newton, MA, USA Herreshoff S Class 27.5  
   4. USA 27 Mischief walter bopp New York, NY, USA Herreshoff S Class 27.6
   5. USA 8 Osprey Michael McCaffrey Newport, RI, USA Herreshoff S Class 27.6  
   6. USA 5 Surprise Fred Roy Newport, RI, USA Herreshoff S Class 27'6
   7. USA 24 Swallow Leeds Mitchell IV NYYC Providence, RI, USA Herreshoff S Class 27.5
   8. USA 3 Whistler Schuyler Boylan Concord, MA, USA Herreshoff S Class 27.5
   9. USA 14 Wistful john Migliaccio Rhode Island Yacht Club Cranston, RI, USA Herreshoff S Class 28
 
 
 Division: PHRF  
  Green Class 2 - CRF 1 Non-Spinnaker
   1. USA 18 Angelita Samuel Croll New York YC Greenwich, CT, USA 8 Metre 50.33' 127.0
   2. US 71 Black Watch Lars Forsberg NYYC Greenwich, CT, USA S&S Yawl 67.86 72.0
   3. 312 Fortune John Taft & Tom Glassie NYYC Newport, RI, USA custom Crowninshield 50 117.0
   4. USA 50 Sonny Joseph Dockery New York YC Newport, RI, USA S&S Custom 53 53 109.0
   5. USA NY 6 Spartan Charlie Ryan Providence, RI, USA NY 50 72' 53.0
 
  Green Class 3 - CRF 2 Non-Spinnaker
   1. NY 9 Amorita Jed Pearsall NYYC Newport, RI, USA NY 30 43 145.0
   2. L24 - 2 Belle Jonathan Loughborough New York YC/STC Newport, RI, USA Luders 24 38.25 154.0
   3. USA 53 Cherokee Molly Savard NYYC Middletown, CT, USA 6 Metre 37' 154.0
   4. USA V 14 Mongolia David Hanna Antigua Yacht Club Newport, RI, USA Victory Class 31.5' 180.0
   5. R 3 Ruweida Joseph Huber NYYC Wynnewood, PA, USA R Class 38.83 147.0
   6. T 82 Silent Maid Peter Kellogg New York Short Hills, NJ, USA Catboat 33' 161.0
   7. USA 14 SYCE Bob and Farley Towse New York Yacht Club Stamford, CT, USA 6 Metre 34 161.0
 
 
Racing Area: Green Fleet - Navigators
 Division: PHRF  
  Green Class 5 - PHRF Navigators Race
   1. USA 52062 Arrowhead Mike Chapman Newport Yacht Club Portsmouth, RI, USA J 42 42.0 Ft 77.0
   2. USA 34 Blockade Runner Bruce Bingman / Taran Teague Annapolis Yacht Club Annapolis, MD, USA Farr 30 30 51.0
   3. USA 53194 Bluto Benjamin Hall NYYC Tiverton, RI, USA Evelyn 32-2 32 89.0
   4. USA 51868 Defiance Peter Noonan NYYC San Jose, CA, USA Swan 56 Cruising 56 0.0
   5. USA 55-110 Haerlem Hendrikus PLM Wisker Round Hill, VA, USA sloop 57.2 77.0
   6. USA 43678 Irie Brian Cunha Newport NEWPORT, RI, USA Tripp 47 47 10.0
   7. USA 300 Kima Nelson Weiderman Wickford YC Wakefield, RI, USA J 105 34.5 93.0
   8. USA 2781 Nighthawk Richard Barker & Mike Ryan Sail Newport Newport, RI, USA J 24 24 174.0
   9. USA 22956 POIA Glenn Walters IYAC Newport, RI, USA S&S 38 38 126.0
   10. USA 711 Seal Alfred-David Van Liew-Brodsky N.Y. Middletown, RI, USA Yawl 40.67 172.0
   11. USA 51317 Shadowfax Stewart Abramson Newport Newport, RI, USA Beneteau 40.7 39.25 55.0
   12. USA 48 Sirius Mike Sullivan Fayerweather Y.C. Fairfield, CT, USA J 33 33 89.0
   13. USA 56 Spirit EC Helme IYAC Newport, RI, USA J 92S 30 96.0
   14. USA 493 Tonto Fred Darlington East Greenwich Cumberland, RI, USA J 105 34.5 93.0
 
  Green Class 6 - PHRF NS Navigators Race
   1. USA 73113 Crackerjack Alan Krulisch CCA Arlington, VA, USA Cambria 40 41.0 132.0
   2. USA 42700 Duck Soup Bill Clavin Warwick, RI, USA C&C 40 39'6 107.0
   3. USA 1968 Hermie Gerald Harris New York YC Rowayton, CT, USA Columbia 50 50 125.0
   4. USA 43932 Jazz Fish Paul Koch New York East Greenwich, RI, USA Freedom 35 35 141.0
   5. USA 45009 Silken Ties Mark Sarvary Princeton, NJ, USA Moody 45 103.0
   6. USA 95 Summer Wind Tripp Alyn / KJ Delamer New York YC Newport, RI, USA Scampi 30 II 29' 9 199.0
   7. USA 22 True Howard Hodgson NYYC Ipswich, MA, USA J 160 52 23.0
   8. USA Windigo Mark Treat Newport Yacht Club Barrington, RI, USA Rhodes Reliant Yawl 40 202.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2014