158th NYYC Annual Regatta presented by Rolex - SAT/SUN
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
1-Blue Fleet Racing
IRC Division
Blue Class 1 - IRC 1
1 USA 60272 Shockwave Mini Maxi George Sakellaris 1.583 10/Jun/12 - 15:22:29 0:01:27:29 0:02:18:29 1
2 USA 45 Bella Mente J-V Mini Maxi Hap Fauth 1.596 10/Jun/12 - 15:22:43 0:01:27:43 0:02:19:59 2
3 USA 25555 Rambler RP 90 W B George David 1.698 10/Jun/12 - 15:17:33 0:01:22:33 0:02:20:10 3
 
Blue Class 2 - IRC 2
1 USA 52007 Vesper TP 52 Jim Swartz 1.381 10/Jun/12 - 15:36:31 0:01:36:31 0:02:13:17 1
2 USA 60292 Flying Jenny 7 IRC 52 David & Sandra Askew 1.382 10/Jun/12 - 15:36:35 0:01:36:35 0:02:13:28 2
3 USA 5206 SLED IRC52 Takashi Okura 1.377 10/Jun/12 - 15:37:05 0:01:37:05 0:02:13:41 3
4 USA 5210 Interlodge IRC 52 Austin and Gwen Fragomen 1.390 10/Jun/12 - 15:37:31 0:01:37:31 0:02:15:32 4
5 USA 60331 Invictus TP 52 Ralph Duffett 1.378 10/Jun/12 - 15:38:29 0:01:38:29 0:02:15:42 5
 
Blue Class 3 - IRC 3
1 USA 79 Ptarmigan Ker 43 Lawrence Dickie 1.255 10/Jun/12 - 15:48:10 0:01:43:10 0:02:09:28 1
2 IVB 4915 Defiance Marten 49 Hamnett Hill 1.242 10/Jun/12 - 15:49:31 0:01:44:31 0:02:09:48 2
3 USA 50030 Bretwalda 3 Rogers IRC 46 Bob Pethick 1.283 10/Jun/12 - 15:48:39 0:01:43:39 0:02:12:58 3
4 USA 61011 Stark Raving Mad Swan 601 James Madden 1.332 10/Jun/12 - 15:45:32 0:01:40:32 0:02:13:54 4
5 USA 52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence Huntington 1.298 10/Jun/12 - 15:48:44 0:01:43:44 0:02:14:38 5
6 USA 50069 Temptation - Oakcliff Custom Ker 50 Arthur Santry - Oakcliff Sailing 1.261 10/Jun/12 - 15:56:16 0:01:51:16 0:02:20:18 6
7 USA 84001 Decision HPR Carkeek 40 Stephen Murray 1.273 10/Jun/12 - 15:55:44 0:01:50:44 0:02:20:57 7
8 GER 6262 Passion 4C Sloop Stefan Lehnert 1.270 10/Jun/12 - 15:56:29 0:01:51:29 0:02:21:35 8
 
Blue Class 4 - IRC 4
1 USA 1201 After Midnight CTM 41 Paul Jeka 1.211 10/Jun/12 - 15:20:40 0:01:10:40 0:01:25:34 1
2 BER 1000 Nasty Medicine Corby 41 Stephen Sherwin 1.168 10/Jun/12 - 15:23:30 0:01:13:30 0:01:25:50 2.5
3 USA 50974 Africa Taylor 45 Jud Smith 1.170 10/Jun/12 - 15:23:22 0:01:13:22 0:01:25:50 2.5
4 USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 1.165 10/Jun/12 - 15:24:32 0:01:14:32 0:01:26:49 4
5 USA 4212 The Cat Came Back IRC 42 Lincoln Mossop 1.168 10/Jun/12 - 15:25:25 0:01:15:25 0:01:28:05 5
6 USA 52830 Barra Morris 486 Bruce MacNeil 1.130 10/Jun/12 - 15:28:31 0:01:18:31 0:01:28:43 6
7 USA 52045 Cybele IMX 45 Rick Burns 1.144 10/Jun/12 - 15:30:03 0:01:20:03 0:01:31:34 7
8 USA 52821 White Rhino Swan 56 Todd Stuart 1.179 10/Jun/12 - 15:29:09 0:01:19:09 0:01:33:19 8
 
Blue Class 5 - IRC 5
1 USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 1.089 10/Jun/12 - 15:31:21 0:01:16:21 0:01:23:08 1
2 USA 315 Carina Custom 48 Rives Potts 1.048 10/Jun/12 - 15:35:19 0:01:20:19 0:01:24:10 2
3 USA 32441 Cygnette Swan 441 William Mayer 1.059 10/Jun/12 - 15:35:29 0:01:20:29 0:01:25:13 3
4 NA 11 Swift Navy 44 Mk1 Stephen Jaenke 1.022 10/Jun/12 - 15:40:30 0:01:25:30 0:01:27:22 4
5 USA 49 Gold Digger J 44 James D. Bishop 1.091 10/Jun/12 - 15:35:20 0:01:20:20 0:01:27:38 5
6 NA 23 Defiance Navy 44 Mk2 Bryan Weisberg 1.066 10/Jun/12 - 15:38:53 0:01:23:53 0:01:29:25 6
7 USA 42324 GLORY J 44 Jason LeBlanc 1.096 10/Jun/12 - 15:38:37 0:01:23:37 0:01:31:38 7
8 USA CGA 3 Stormy Petrel Leadership 44 Jack Neades 1.118 10/Jun/12 - 15:39:46 0:01:24:46 0:01:34:46 8
9 USA 14571 Patriot Swan Richard Isted 1.017 10/Jun/12 - 15:52:59 0:01:37:59 0:01:39:38 9
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
2-White Fleet Racing
IRC Division
White Class 6 - IRC 6
1 USA 12241 Wings J 122 Mike Bruno & Tom Boyle 1.093 10/Jun/12 - 13:48:17 0:00:58:17 0:01:03:42 1
2 USA 52915 White Witch King 40 Larry Landry 1.125 10/Jun/12 - 13:46:40 0:00:56:40 0:01:03:45 2
3 USA 60003 Pugwash J-122 David Murphy 1.089 10/Jun/12 - 13:49:15 0:00:59:15 0:01:04:31 3
4 USA 93586 DownTime Summit 40 Ed and Molly Freitag 1.123 10/Jun/12 - 13:47:35 0:00:57:35 0:01:04:39 4
5 USA 12204 Christopher Dragon J/122 Andrew Weiss 1.084 10/Jun/12 - 13:50:23 0:01:00:23 0:01:05:27 5
6 USA 39532 Old School Farr 395 Ganson Evans 1.104 10/Jun/12 - 13:49:31 0:00:59:31 0:01:05:42 6
7 USA 37 Fleetwing J 111 Henry Brauer 1.101 10/Jun/12 - 13:50:03 0:01:00:03 0:01:06:06 7
8 USA 39505 Talisman Farr 395 John Bailey 1.105 10/Jun/12 - 13:50:55 0:01:00:55 0:01:07:18 8
9 USA 52956 Hot Ticket King 40 James Hightower 1.120 10/Jun/12 - 13:50:15 0:01:00:15 0:01:07:28 9
10 USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.128 10/Jun/12 - 13:50:07 0:01:00:07 0:01:07:48 10
11 USA 52770 Tumbleweed J 122 George Shaw 1.096 10/Jun/12 - 13:54:56 0:01:04:56 0:01:11:10 11
12 USA 60351 Act One Summit 35 Charles Milligan Tom Roche 1.076 10/Jun/12 - 13:56:17 0:01:06:17 0:01:11:19 12
 
White Class 7 - IRC 7
1 USA 51 Rush J 109 Bill Sweetser 1.037 10/Jun/12 - 13:55:36 0:01:00:36 0:01:02:50 1
2 USA 16 Dorade S&S Yawl Matt Brooks 1.000 10/Jun/12 - 13:59:08 0:01:04:08 0:01:04:08 2
3 USA 126 Picante J 109 Rober Salk & John Sahagian 1.038 10/Jun/12 - 13:59:28 0:01:04:28 0:01:06:54 3
4 USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 1.018 10/Jun/12 - 14:01:23 0:01:06:23 0:01:07:34 4
5 USA 146 Storm J 109 Rick Lyall 1.040 10/Jun/12 - 14:00:17 0:01:05:17 0:01:07:53 5
6 USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 1.004 10/Jun/12 - 14:03:11 0:01:08:11 0:01:08:27 6
7 USA 266 Vento Solare J 109 Paul Milo 1.040 10/Jun/12 - 14:01:03 0:01:06:03 0:01:08:41 7
8 NY 10 Isla New York 32 Henry May 0.958 10/Jun/12 - 14:07:03 0:01:12:03 0:01:09:01 8
9 CHI 526 Scimitar J 105 Jose Manuel Ugarte 1.012 10/Jun/12 - 14:03:20 0:01:08:20 0:01:09:09 9
10 USA 59278 Rocket J. Squirrel Swan 39 Chris Otorowski 1.011 10/Jun/12 - 14:04:56 0:01:09:56 0:01:10:42 10
 
 
One Design Division
White Class 8 - Swan 42
1 USA 4240 Vitesse Swan 42 Jon Halbert       1
2 USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver       2
3 USA 4214 Daring Swan 42 John Hele       3
4 USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis       4
5 USA 4108 Bandit Swan 42 Andrew Fisher       5
6 USA 4227 Hoss Swan 42 Glenn Darden & Phil Williamson       6
7 USA 4235 Apparition Swan 42 Ken Colburn       7
8 USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard       8
9 USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann       9
10 USA 4216 Arethusa Swan 42 Philip Lotz       10
 
White Class 9 - Melges 32
1 74 USA 174 Leenabarca Melges 32 Alex Jackson       1
2 USA 2 Goombay Smash Melges 32 William Douglass       2
3 USA 169 Bliksem Melges 32 Pieter Taselaar       3
4 134 USA 134 Catapult Melges 32 Joel Ronning       4
5 1 BER 1 hedgehog Melges 32 Alec Cutler       5
6 13 USA 13131 Samba Pa Ti Melges 32 John Kilroy       6
7 0 USA 184 Bronco Melges 32 Michael Dominguez       7
8 15 USA 1315 Ninkasi Melges 32 John Taylor       8
9 USA 162 Zetiana Melges 32 Alexis Michas       9
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Green Fleet Racing
One Design Division
Green Class 1 - 12 Metres
1 K 22 Victory 83 12 Metre Dennis Williams       1
2 USA 61 USA 12 Metre Guy Heckman       2
3 KZ5 KZ5 Laura 12 Metre Kip Curren         3
4 US26 Courageous 12 Meter Ralph Isham / Alexander Auersperg       4
5 USA 22 Intrepid 12 Metre John Curtin       5
6 US 21 American Eagle 12 Metre Cynthia Alten-DeLotto       6
7 USA 16 Columbia 12 Metre Alain and Dan Hanover       7
8 USA 19 Nefertiti 12 Metre Jon Wullschleger       8
 
Green Class 4 - Herreshoff S Class
1 USA 22 Argument Herreshoff S Class Stephan Sloan       1
2 USA 8 Osprey Herreshoff S Class Michael McCaffrey         2
3 USA 5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       3
4 USA 24 Swallow Herreshoff S Class Leeds Mitchell IV       4
5 7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken         5
6 USA 14 Wistful Herreshoff S Class john Migliaccio       6
7 USA 27 Mischief Herreshoff S Class walter bopp       7
8 USA 3 Whistler Herreshoff S Class Schuyler Boylan       8
9 51 Aquila Herreshoff S Class Angus Davis DNC         10
 
 
PHRF Division
Green Class 2 - CRF 1 Non-Spinnaker
1 US 71 Black Watch S&S Yawl Lars Forsberg 72.0 10/Jun/12 - 13:43:31 0:00:58:31 0:00:51:32 1
2 USA 50 Sonny S&S Custom 53 Joseph Dockery 109.0 10/Jun/12 - 13:47:14 0:01:02:14 0:00:51:40 2
3 USA NY 6 Spartan NY 50 Charlie Ryan 53.0 10/Jun/12 - 13:43:59 0:00:58:59 0:00:53:51 3
4 312 Fortune custom Crowninshield John Taft & Tom Glassie 117.0 10/Jun/12 - 13:50:26 0:01:05:26 0:00:54:06 4
5 USA 18 Angelita 8 Metre Samuel Croll 127.0 10/Jun/12 - 13:51:47 0:01:06:47 0:00:54:29 5
 
Green Class 3 - CRF 2 Non-Spinnaker
1 NY 9 Amorita NY 30 Jed Pearsall 145.0 10/Jun/12 - 13:54:13 0:01:04:13 0:00:50:10 1
2 L24 - 2 Belle Luders 24 Jonathan Loughborough 154.0 10/Jun/12 - 13:58:03 0:01:08:03 0:00:53:08 2
3 R 3 Ruweida R Class Joseph Huber 147.0 10/Jun/12 - 13:57:41 0:01:07:41 0:00:53:26 3
4 T 82 Silent Maid Catboat Peter Kellogg 161.0 10/Jun/12 - 13:59:13 0:01:09:13 0:00:53:37 4
5 USA 14 SYCE 6 Metre Bob and Farley Towse 161.0 10/Jun/12 - 14:00:20 0:01:10:20 0:00:54:44 5
6 USA 53 Cherokee 6 Metre Molly Savard 154.0 10/Jun/12 - 14:00:41 0:01:10:41 0:00:55:46 6
7 USA V 14 Mongolia Victory Class David Hanna 180.0 10/Jun/12 - 14:03:44 0:01:13:44 0:00:56:18 7
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Green Fleet - Navigators Racing
PHRF Division
Green Class 5 - PHRF Navigators Race
1 USA 493 Tonto J 105 Fred Darlington 93.0 10/Jun/12 - 14:21:13 0:01:21:13 0:01:07:42 1
2 USA 53194 Bluto Evelyn 32-2 Benjamin Hall 89.0 10/Jun/12 - 14:23:39 0:01:23:39 0:01:10:43 2
3 USA 711 Seal Yawl Alfred-David Van Liew-Brodsky 172.0 10/Jun/12 - 14:36:41 0:01:36:41 0:01:11:42 3
4 USA 2781 Nighthawk J 24 Richard Barker & Mike Ryan 174.0 10/Jun/12 - 14:37:32 0:01:37:32 0:01:12:16 4
5 USA 300 Kima J 105 Nelson Weiderman 93.0 10/Jun/12 - 14:26:11 0:01:26:11 0:01:12:40 5
6 USA 52062 Arrowhead J 42 Mike Chapman 77.0 10/Jun/12 - 14:24:28 0:01:24:28 0:01:13:17 6
7 USA 22956 POIA S&S 38 Glenn Walters 126.0 10/Jun/12 - 14:33:14 0:01:33:14 0:01:14:56 7
8 USA 34 Blockade Runner Farr 30 Bruce Bingman / Taran Teague 51.0 10/Jun/12 - 14:23:21 0:01:23:21 0:01:15:56 8.5
9 USA 51317 Shadowfax Beneteau 40.7 Stewart Abramson 55.0 10/Jun/12 - 14:23:56 0:01:23:56 0:01:15:56 8.5
10 USA 51868 Defiance Swan 56 Cruising Peter Noonan 0.0 10/Jun/12 - 14:16:11 0:01:16:11 0:01:16:10 10
11 USA 43678 Irie Tripp 47 Brian Cunha 10.0 10/Jun/12 - 14:18:17 0:01:18:17 0:01:16:49 11
12 USA 56 Spirit J 92S EC Helme 96.0 10/Jun/12 - 14:31:14 0:01:31:14 0:01:17:17 12
13 USA 55-110 Haerlem sloop Hendrikus PLM Wisker 77.0 10/Jun/12 - 14:29:14 0:01:29:14 0:01:18:03 13
14 USA 48 Sirius J 33 Mike Sullivan 89.0 10/Jun/12 - 14:31:40 0:01:31:40 0:01:18:44 14
 
Green Class 6 - PHRF NS Navigators Race
1 USA 22 True J 160 Howard Hodgson 23.0 10/Jun/12 - 14:20:04 0:01:15:04 0:01:11:43 1
2 USA 42700 Duck Soup C&C 40 Bill Clavin 107.0 10/Jun/12 - 14:33:21 0:01:28:21 0:01:12:49 2
3 USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 141.0 10/Jun/12 - 14:43:44 0:01:38:44 0:01:18:15 3
4 USA 45009 Silken Ties Moody Mark Sarvary 103.0 10/Jun/12 - 14:41:30 0:01:36:30 0:01:21:32 4
5 USA 73113 Crackerjack Cambria 40 Alan Krulisch 132.0 10/Jun/12 - 14:45:45 0:01:40:45 0:01:21:35 5
6 USA 1968 Hermie Columbia 50 Gerald Harris DNC 125.0       9
7 USA Windigo Rhodes Reliant Yawl Mark Treat DNC 202.0       9
8 USA 95 Summer Wind Scampi 30 II Tripp Alyn / KJ Delamer DNF 199.0       9
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2014