158th NYYC Annual Regatta presented by Rolex - SAT/SUN
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
1-Blue Fleet Racing
IRC Division
Blue Class 1 - IRC 1
1 USA 60272 Shockwave Mini Maxi George Sakellaris 1.583 09/Jun/12 - 14:51:02 0:01:36:02 0:02:32:01 1
2 USA 25555 Rambler RP 90 W B George David 1.698 09/Jun/12 - 14:46:28 0:01:31:28 0:02:35:18 2
3 USA 45 Bella Mente J-V Mini Maxi Hap Fauth 1.596 09/Jun/12 - 14:53:03 0:01:38:03 0:02:36:29 3
 
Blue Class 2 - IRC 2
1 USA 60292 Flying Jenny 7 IRC 52 David & Sandra Askew 1.382 09/Jun/12 - 15:11:07 0:01:51:07 0:02:33:33 1
2 USA 5210 Interlodge IRC 52 Austin and Gwen Fragomen 1.390 09/Jun/12 - 15:12:01 0:01:52:01 0:02:35:42 2
3 USA 52007 Vesper TP 52 Jim Swartz 1.381 09/Jun/12 - 15:13:59 0:01:53:59 0:02:37:24 3
4 USA 5206 SLED IRC52 Takashi Okura 1.377 09/Jun/12 - 15:14:58 0:01:54:58 0:02:38:18 4
5 USA 60331 Invictus TP 52 Ralph Duffett 1.378 09/Jun/12 - 15:18:46 0:01:58:46 0:02:43:39 5
 
Blue Class 3 - IRC 3
1 USA 61011 Stark Raving Mad Swan 601 James Madden 1.332 09/Jun/12 - 14:40:33 0:01:15:33 0:01:40:37 1
2 USA 50069 Temptation - Oakcliff Custom Ker 50 Arthur Santry - Oakcliff Sailing 1.261 09/Jun/12 - 14:45:04 0:01:20:04 0:01:40:57 2
3 USA 79 Ptarmigan Ker 43 Lawrence Dickie 1.255 09/Jun/12 - 14:45:29 0:01:20:29 0:01:41:00 3
4 IVB 4915 Defiance Marten 49 Hamnett Hill 1.242 09/Jun/12 - 14:46:29 0:01:21:29 0:01:41:12 4
5 USA 84001 Decision HPR Carkeek 40 Stephen Murray 1.273 09/Jun/12 - 14:46:27 0:01:21:27 0:01:43:41 5
6 USA 50030 Bretwalda 3 Rogers IRC 46 Bob Pethick 1.283 09/Jun/12 - 14:48:01 0:01:23:01 0:01:46:30 6
7 GER 6262 Passion 4C Sloop Stefan Lehnert 1.270 09/Jun/12 - 14:50:27 0:01:25:27 0:01:48:31 7
8 USA 52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence Huntington 1.298 09/Jun/12 - 14:49:21 0:01:24:21 0:01:49:29 8
 
Blue Class 4 - IRC 4
1 USA 50974 Africa Taylor 45 Jud Smith 1.170 09/Jun/12 - 14:54:21 0:01:24:21 0:01:38:41 1
2 BER 1000 Nasty Medicine Corby 41 Stephen Sherwin 1.168 09/Jun/12 - 14:54:33 0:01:24:33 0:01:38:45 2
3 USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 1.165 09/Jun/12 - 14:55:17 0:01:25:17 0:01:39:21 3
4 USA 1201 After Midnight CTM 41 Paul Jeka 1.211 09/Jun/12 - 14:53:12 0:01:23:12 0:01:40:45 4
5 USA 4212 The Cat Came Back IRC 42 Lincoln Mossop 1.168 09/Jun/12 - 14:57:59 0:01:27:59 0:01:42:45 5
6 USA 52045 Cybele IMX 45 Rick Burns 1.144 09/Jun/12 - 15:01:04 0:01:31:04 0:01:44:10 6
7 USA 52830 Barra Morris 486 Bruce MacNeil 1.130 09/Jun/12 - 15:02:30 0:01:32:30 0:01:44:31 7
8 USA 52821 White Rhino Swan 56 Todd Stuart 1.179 09/Jun/12 - 15:03:31 0:01:33:31 0:01:50:15 8
 
Blue Class 5 - IRC 5
1 USA 315 Carina Custom 48 Rives Potts 1.048 09/Jun/12 - 15:13:06 0:01:38:06 0:01:42:48 1
2 USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 1.089 09/Jun/12 - 15:13:27 0:01:38:27 0:01:47:12 2
3 NA 23 Defiance Navy 44 Mk2 Bryan Weisberg 1.066 09/Jun/12 - 15:19:10 0:01:44:10 0:01:51:02 3
4 USA 49 Gold Digger J 44 James D. Bishop 1.091 09/Jun/12 - 15:17:15 0:01:42:15 0:01:51:33 4
5 USA 32441 Cygnette Swan 441 William Mayer 1.059 09/Jun/12 - 15:22:43 0:01:47:43 0:01:54:04 5
6 NA 11 Swift Navy 44 Mk1 Stephen Jaenke 1.022 09/Jun/12 - 15:28:59 0:01:53:59 0:01:56:29 6
7 USA CGA 3 Stormy Petrel Leadership 44 Jack Neades 1.118 09/Jun/12 - 15:22:07 0:01:47:07 0:01:59:45 7
8 USA 42324 GLORY J 44 Jason LeBlanc 1.096 09/Jun/12 - 15:26:04 0:01:51:04 0:02:01:43 8
9 USA 14571 Patriot Swan Richard Isted DNF 1.017       10
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
2-White Fleet Racing
IRC Division
White Class 6 - IRC 6
1 USA 12204 Christopher Dragon J/122 Andrew Weiss 1.084 09/Jun/12 - 14:45:15 0:01:15:15 0:01:21:34 1
2 USA 12241 Wings J 122 Mike Bruno & Tom Boyle 1.093 09/Jun/12 - 14:46:55 0:01:16:55 0:01:24:04 2
3 USA 39532 Old School Farr 395 Ganson Evans 1.104 09/Jun/12 - 14:47:07 0:01:17:07 0:01:25:08 3
4 USA 39505 Talisman Farr 395 John Bailey 1.105 09/Jun/12 - 14:47:15 0:01:17:15 0:01:25:21 4
5 USA 93586 DownTime Summit 40 Ed and Molly Freitag 1.123 09/Jun/12 - 14:46:08 0:01:16:08 0:01:25:29 5
6 USA 37 Fleetwing J 111 Henry Brauer 1.101 09/Jun/12 - 14:48:55 0:01:18:55 0:01:26:53 6
7 USA 52956 Hot Ticket King 40 James Hightower 1.120 09/Jun/12 - 14:48:11 0:01:18:11 0:01:27:33 7
8 USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.128 09/Jun/12 - 14:48:32 0:01:18:32 0:01:28:35 8
9 USA 52915 White Witch King 40 Larry Landry 1.125 09/Jun/12 - 14:49:14 0:01:19:14 0:01:29:08 9
10 USA 60351 Act One Summit 35 Charles Milligan Tom Roche 1.076 09/Jun/12 - 14:54:42 0:01:24:42 0:01:31:08 10
11 USA 52770 Tumbleweed J 122 George Shaw 1.096 09/Jun/12 - 14:53:54 0:01:23:54 0:01:31:57 11.5
12 USA 60003 Pugwash J-122 David Murphy 1.089 09/Jun/12 - 14:54:27 0:01:24:27 0:01:31:57 11.5
 
White Class 7 - IRC 7
1 USA 51 Rush J 109 Bill Sweetser 1.037 09/Jun/12 - 14:56:57 0:01:21:57 0:01:24:58 1
2 USA 266 Vento Solare J 109 Paul Milo 1.040 09/Jun/12 - 14:57:36 0:01:22:36 0:01:25:54 2
3 USA 146 Storm J 109 Rick Lyall 1.040 09/Jun/12 - 14:59:14 0:01:24:14 0:01:27:36 3
4 USA 126 Picante J 109 Rober Salk & John Sahagian 1.038 09/Jun/12 - 15:00:53 0:01:25:53 0:01:29:08 4
5 USA 16 Dorade S&S Yawl Matt Brooks 1.000 09/Jun/12 - 15:04:41 0:01:29:41 0:01:29:41 5
6 USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 1.018 09/Jun/12 - 15:04:29 0:01:29:29 0:01:31:05 6
7 USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 1.004 09/Jun/12 - 15:10:29 0:01:35:29 0:01:35:51 7
8 CHI 526 Scimitar J 105 Jose Manuel Ugarte 1.012 09/Jun/12 - 15:13:49 0:01:38:49 0:01:40:00 8
9 NY 10 Isla New York 32 Henry May 0.958 09/Jun/12 - 15:20:00 0:01:45:00 0:01:40:35 9
10 USA 59278 Rocket J. Squirrel Swan 39 Chris Otorowski 1.011 09/Jun/12 - 15:21:25 0:01:46:25 0:01:47:35 10
 
 
One Design Division
White Class 8 - Swan 42
1 USA 4214 Daring Swan 42 John Hele       1
2 USA 4216 Arethusa Swan 42 Philip Lotz       2
3 USA 4108 Bandit Swan 42 Andrew Fisher       3
4 USA 4227 Hoss Swan 42 Glenn Darden & Phil Williamson       4
5 USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver       5
6 USA 4240 Vitesse Swan 42 Jon Halbert       6
7 USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann       7
8 USA 4235 Apparition Swan 42 Ken Colburn       8
9 USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis       9
10 USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard       10
 
White Class 9 - Melges 32
1 15 USA 1315 Ninkasi Melges 32 John Taylor       1
2 USA 169 Bliksem Melges 32 Pieter Taselaar       2
3 USA 2 Goombay Smash Melges 32 William Douglass       3
4 1 BER 1 hedgehog Melges 32 Alec Cutler       4
5 74 USA 174 Leenabarca Melges 32 Alex Jackson       5
6 USA 162 Zetiana Melges 32 Alexis Michas       6
7 134 USA 134 Catapult Melges 32 Joel Ronning       7
8 0 USA 184 Bronco Melges 32 Michael Dominguez       8
9 13 USA 13131 Samba Pa Ti Melges 32 John Kilroy       9
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Green Fleet Racing
One Design Division
Green Class 1 - 12 Metres
1 K 22 Victory 83 12 Metre Dennis Williams       1
2 US26 Courageous 12 Meter Ralph Isham / Alexander Auersperg       2
3 USA 22 Intrepid 12 Metre John Curtin       3
4 USA 61 USA 12 Metre Guy Heckman       4
5 KZ5 KZ5 Laura 12 Metre Kip Curren         5
6 USA 16 Columbia 12 Metre Alain and Dan Hanover       6
7 US 21 American Eagle 12 Metre Cynthia Alten-DeLotto       7
8 USA 19 Nefertiti 12 Metre Jon Wullschleger       8
 
Green Class 4 - Herreshoff S Class
1 USA 22 Argument Herreshoff S Class Stephan Sloan       1
2 USA 8 Osprey Herreshoff S Class Michael McCaffrey         2
3 USA 24 Swallow Herreshoff S Class Leeds Mitchell IV       3
4 USA 27 Mischief Herreshoff S Class walter bopp       4
5 51 Aquila Herreshoff S Class Angus Davis         5
6 7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken         6
7 USA 14 Wistful Herreshoff S Class john Migliaccio       7
8 USA 5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       8
9 USA 3 Whistler Herreshoff S Class Schuyler Boylan       9
 
 
PHRF Division
Green Class 2 - CRF 1 Non-Spinnaker
1 USA 18 Angelita 8 Metre Samuel Croll 127.0 09/Jun/12 - 16:31:02 0:02:41:02 0:02:19:54 1
2 USA 50 Sonny S&S Custom 53 Joseph Dockery 109.0 09/Jun/12 - 16:28:17 0:02:38:17 0:02:20:09 2
3 US 71 Black Watch S&S Yawl Lars Forsberg 72.0 09/Jun/12 - 16:22:26 0:02:32:26 0:02:20:27 3
4 312 Fortune custom Crowninshield John Taft & Tom Glassie 117.0 09/Jun/12 - 16:32:40 0:02:42:40 0:02:23:12 4
5 USA NY 6 Spartan NY 50 Charlie Ryan 53.0 09/Jun/12 - 16:24:50 0:02:34:50 0:02:26:01 5
 
Green Class 3 - CRF 2 Non-Spinnaker
1 T 82 Silent Maid Catboat Peter Kellogg 161.0 09/Jun/12 - 16:32:27 0:02:37:27 0:02:10:40 1
2 L24 - 2 Belle Luders 24 Jonathan Loughborough 154.0 09/Jun/12 - 16:45:28 0:02:50:28 0:02:24:51 2
3 USA 14 SYCE 6 Metre Bob and Farley Towse 161.0 09/Jun/12 - 16:48:27 0:02:53:27 0:02:26:40 3
4 USA V 14 Mongolia Victory Class David Hanna 180.0 09/Jun/12 - 17:14:22 0:03:19:22 0:02:49:25 4
5 USA 53 Cherokee 6 Metre Molly Savard 154.0 09/Jun/12 - 17:10:41 0:03:15:41 0:02:50:04 5
6 NY 9 Amorita NY 30 Jed Pearsall DNC 145.0       8
7 R 3 Ruweida R Class Joseph Huber DNF 147.0       8
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Green Fleet - Navigators Racing
PHRF Division
Green Class 5 - PHRF Navigators Race
1 USA 34 Blockade Runner Farr 30 Bruce Bingman / Taran Teague 51.0 09/Jun/12 - 16:07:07 0:02:02:07 0:01:54:32 1
2 USA 53194 Bluto Evelyn 32-2 Benjamin Hall 89.0 09/Jun/12 - 16:14:18 0:02:09:18 0:01:56:04 2
3 USA 43678 Irie Tripp 47 Brian Cunha 10.0 09/Jun/12 - 16:09:32 0:02:04:32 0:02:03:02 3
4 USA 51317 Shadowfax Beneteau 40.7 Stewart Abramson 55.0 09/Jun/12 - 16:16:57 0:02:11:57 0:02:03:46 4
5 USA 56 Spirit J 92S EC Helme 96.0 09/Jun/12 - 16:26:39 0:02:21:39 0:02:07:22 5
6 USA 493 Tonto J 105 Fred Darlington 93.0 09/Jun/12 - 16:26:15 0:02:21:15 0:02:07:25 6
7 USA 48 Sirius J 33 Mike Sullivan 89.0 09/Jun/12 - 16:31:37 0:02:26:37 0:02:13:23 7
8 USA 300 Kima J 105 Nelson Weiderman 93.0 09/Jun/12 - 16:35:29 0:02:30:29 0:02:16:39 8
9 USA 22956 POIA S&S 38 Glenn Walters 126.0 09/Jun/12 - 16:43:05 0:02:38:05 0:02:19:21 9
10 USA 51868 Defiance Swan 56 Cruising Peter Noonan 0.0 09/Jun/12 - 16:32:58 0:02:27:58 0:02:27:58 10
11 USA 2781 Nighthawk J 24 Richard Barker & Mike Ryan 174.0 09/Jun/12 - 17:00:09 0:02:55:09 0:02:29:16 11
12 USA 711 Seal Yawl Alfred-David Van Liew-Brodsky 172.0 09/Jun/12 - 17:03:03 0:02:58:03 0:02:32:28 12
13 USA 55-110 Haerlem sloop Hendrikus PLM Wisker 77.0 09/Jun/12 - 16:52:37 0:02:47:37 0:02:36:10 13
14 USA 52062 Arrowhead J 42 Mike Chapman 77.0 09/Jun/12 - 16:56:35 0:02:51:35 0:02:40:08 14
 
Green Class 6 - PHRF NS Navigators Race
1 USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 141.0 09/Jun/12 - 16:57:26 0:02:47:26 0:02:26:28 1
2 USA 42700 Duck Soup C&C 40 Bill Clavin 107.0 09/Jun/12 - 16:52:51 0:02:42:51 0:02:26:56 2
3 USA 73113 Crackerjack Cambria 40 Alan Krulisch 132.0 09/Jun/12 - 17:01:05 0:02:51:05 0:02:31:27 3
4 USA 1968 Hermie Columbia 50 Gerald Harris 125.0 09/Jun/12 - 17:03:42 0:02:53:42 0:02:35:07 4
5 USA 22 True J 160 Howard Hodgson 23.0 09/Jun/12 - 16:48:46 0:02:38:46 0:02:35:20 5
6 USA 45009 Silken Ties Moody Mark Sarvary 103.0 09/Jun/12 - 17:03:01 0:02:53:01 0:02:37:42 6
7 USA Windigo Rhodes Reliant Yawl Mark Treat 202.0 09/Jun/12 - 17:23:15 0:03:13:15 0:02:43:13 7
8 USA 95 Summer Wind Scampi 30 II Tripp Alyn / KJ Delamer 199.0 09/Jun/12 - 17:24:35 0:03:14:35 0:02:44:59 8
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2014