NYYC Race Week at Newport presented by Rolex - PART III - One-Design and Handicap
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
Total
Race Week - Part III Racing
One Design Division
Class 8 - J/111
1. USA 37 Fleetwing J/111 Henry Brauer 1 1 1 2 5 1 1 12.0
2. USA 64 Jazz J/111 Rodney Johnstone 2 3 2 1 3 5 4 20.0
3. USA 30 Wicked 2.0 J/111 Douglas Curtiss 3 2 3 4 1 2 5 20.0
4. USA 16 Partnership J/111 David / MaryEllen Tortorello 5 5 4 5 2 3 3 27.0
5. USA 26 Andiamo J/111 Paul Strauch 4 4 7/DNC 3 4 4 2 28.0
6. USA 60909 Bravo J/111 Sedgwick Ward 6 6 5 6 6 6 6 41.0
 
Class 9 - Beneteau 36.7
1. USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 3 1 1 1 3 2 1 2 14.0
2. USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 1 2 3 3 4 1 3 1 18.0
3. USA 52475 Agora Beneteau First 36.7 David Powers 2 3 2 4 1 6 5 4 27.0
4. USA 230 Resolute Beneteau First 36.7 Junius Brown 4 7 4 8 6 4 2 3 38.0
5. USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 5 5 5 2 5 5 4 7 38.0
6. USA 69 Breakaway Beneteau First 36.7 Richie Palmer 6 4 6 7 2 3 6 5 39.0
7. USA 60244 Opus One Beneteau First 36.7 Ronald Ross 7 6 7 5 7 8 8 6 54.0
8. USA 52092 Puck III Beneteau First 36.7 Ian Westergren 8 8 8 6 8 7 7 8 60.0
 
Class 10 - J/105
1. USA 629 Kestrel J 105 Sean Doyle 6 1 2 2 3 14.0
2. USA 50 Eclipse J 105 Damian Emery 2 14/DSQ 3 1 2 22.0
3. USA 493 Tonto J 105 Fred Darlington 3 3 4 6 6 22.0
4. USA 324 Kincsem J 105 Joerg Esdorn / Duncan Hennes 8 2 1 9 4 24.0
5. USA 59 Gumption3 J 105 Kevin Grainger 10 5 5 4 1 25.0
6. USA 488 Shakedown J 105 Jordan Mindich 4 4 8 5 8 29.0
7. USA 344 Two Feathers J 105 Mark & Jolene Masur 1 8 6 11 9 35.0
8. USA 170 Conundrum J 105 Jeremy Henderson Harald Edegran 7 14/DSQ 7 3 5 36.0
9. USA 92 Jaded J 105 Peter Rugg 5 7 9 7 10 38.0
10. USA 413 Dark 'n Stormy J 105 Eric Wagner 12 6 11 10 11 50.0
11. USA 323 Stratos J 105 Marcus Wunderlich 11 14/DSQ 12 8 7 52.0
12. USA 300 Kima J 105 Nelson Weiderman 9 9 13 13 12 56.0
13. USA 175 Strange Brew J 105 Dean Allen 13 14/DSQ 10 12 13 62.0
 
 
PHRF Division
Class 11 - PHRF Navigators Race
1. USA 491 velocita Melges 24 Sanford Tyler 5/TLE 1 1 7.0
2. USA 60389 Northstar Dufour 36p JP Skov 5/TLE 3 2 10.0
3. USA 53194 Bluto Evelyn 32-2 Ben / Bill Hall / Berges 5/TLE 2 4 11.0
4. USA 711 Seal Yawl Alfred-David Van Liew-Brodsky 5/TLE 4 3 12.0
 
 
Race Week - Part III(W) Racing
One Design Division
Class 5 - Swan 42
1. USA 4235 Apparition Swan 42 Ken Colburn 1 4 4 1 2 1 1 4 4 22.0
2. USA 4216 Arethusa Swan 42 Philip Lotz 5 13/ZFP 2 3 4 11 2 5 2 47.0
3. USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 3 1 1 2 7 12 6 11 6 49.0
4. USA 4227 Hoss Swan 42 Glenn Darden & Phil Williamson 10 8 5 4 3 10 3 6 1 50.0
5. USA 4240 Vitesse Swan 42 Jon Halbert 2 7 9 8 1 16/DSQ 4 1 8 56.0
6. USA 4203 Stark Raving Mad VI Swan 42 James Madden 6 3 8 6 6 2 12/ZFP 10 3 56.0
7. USA 4208 Bandit Swan 42 Andrew Fisher 11 2 7 9 10 6 8 2 7 62.0
8. USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis 4 12/ZFP 6 7 5 3 10 7 9 63.0
9. USA 4221 Celeritas Swan 42 Malcolm Gefter 7 5 11 11 8 4 15/ZFP 8 5 74.0
10. USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 12 9/ZFP 12 5 9 14 8/ZFP 3 10 82.0
11. USA 4204 Mutiny Swan 42 Gibb Kane / Drew Shea 9 11 3 14 11 5 11 12 11 87.0
12. USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 8 12 14 10 12 7 7 9 12 91.0
13. USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 13 13 15 12 14 8 13 15 14 117.0
14. USA 4201 Conspiracy Swan 42 Victor /Ron - Winogradow/Levine 15 16/ZFP 10 13 15 9 14 14 15 121.0
15. USA 4217 Orbit Swan 42 Midn. Colten Erickson 14 14 13 15 13 13 16/ZFP 13 13 124.0
 
Class 6 - J/109
1. USA 146 Storm J 109 Rick Lyall 1 8 1 2 1 2 6 1 1 23.0
2. USA 51 Rush J 109 Bill Sweetser 5 1 4 1 11 3 1 2 2 30.0
3. USA 72 Gut Feeling J 109 Ted Herlihy 3 4 2 6 8 1 3 3 4 34.0
4. USA 369 Skoot J 109 Jim Vos 4 2 3 4 3 12 5 4 8 45.0
5. USA 52202 Caminos J 109 Donald Filippelli 6 3 6 3 2 10 7 8 5 50.0
6. USA 93272 Reliant J 109 Matthew Baker 2 5 10 7 10 7 8 10 14 73.0
7. USA 126 Picante J 109 Robert Salk / John Sahagian 11 10 5 11 15 9 2 11 3 77.0
8. USA 144 Heat Wave J 109 Gary Weisberg 13 9 13 5 4 5 4 12 12 77.0
9. USA 148 Blue Sky J 109 John Pearson 10 13 7 13 9 6 13 7 6 84.0
10. USA 273 Strategery J 109 Jack Forehand 9 16 15 10 6 4 11 5 11 87.0
11. USA 267 Nordlys J 109 Bob Schwartz 8 7 9 12 7 15 14 6 9 87.0
12. USA 360 Big Boat J 109 William Rogers 7 11 12 9 5 13 12 9 13 91.0
13. USA 266 Vento Solare J 109 Paul Milo 15 12 8 8 13 8 10 15 10 99.0
14. USA 171 Superstition J 109 Christopher Zibailo 16 6 11 15 12 11 9 13 7 100.0
15. USA 272 WildThing J 109 Dan / Mitch Boyd / Wiest 12 14 16 16 14 16 15 14 15 132.0
16. USA 140 Troublemaker J 109 Eric Gordon 14 15 14 14 16 14 18/DNC 18/DNC 18/DNC 141.0
17. USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 18/DNC 18/DNC 18/DNC 18/DNC 18/DNC 18/DNC 18/DNC 18/DNC 18/DNC 162.0
 
Class 7 - Melges 32
1. 230 USA 230 Pisces Melges 32 Benjamin Schwartz 1 2 2 2 3 1 11.0
2. 1 BER 1 hedgehog Melges 32 Alec Cutler 3 1 1 1 4 3 13.0
3. USA 162 Zetiana Melges 32 Alexis Michas 2 3 4 3 2 2 16.0
4. 151 USA 151 Dark N'Stormy Melges 32 Edward Tillinghast 4 4 5 4 1 5 23.0
5. 15 USA 1315 Ninkasi Melges 32 John Taylor 5 5 3 5 5 4 27.0
6. USA 135 Wicked One Melges 32 Tyler and Hilary Davidson 6 6 6 6 6 6 36.0
 
 
Race Week Blue Circle Racing
IRC Division
Class 1 - IRC 1
1. USA 25555 Rambler RP 90 W B George David 1 1 1 2 2 1 1 2 1 1 13.0
2. USA 25 BLUE YANKEE Reichel Pugh 66 Bob and Farley Towse 2 3/TLE 2 1 1 2 2 1 2 2 18.0
 
Class 2 - IRC 2
1. USA 52007 Vesper IRC 52 Jim Swartz 1 1 1 4 3 2 2 1 2 1 18.0
2. USA 5210 Interlodge IRC 52 Austin and Gwen Fragomen 2 5 2 6/DSQ 1 1 1 2 1 2 23.0
3. USA 5206 SLED IRC 52 Takashi Okura 3 4 3 3 2 3 3 4 5 4 34.0
4. USA 60292 Flying Jenny 7 IRC 52 David & Sandra Askew 4 2 5 2 5 4 4 3 4 3 36.0
5. USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 5 3 4 1 4 5 5 5 3 5 40.0
 
Class 3 - IRC 3
1. USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Art Santry 3 1 1 1.5 1 2 4 2 1 16.5
2. USA 4994 White Gold J 44 James D. Bishop 5.5 2 2 1.5 3 1 2 1 2 20.0
3. USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1 4 5 3 2 6 3 3 4 31.0
4. USA 84001 Decision HPR Carkeek 40 Stephen Murray 2 3 4 4 4 3 9/DSQ 5 3 37.0
5. USA 1200 High Noon CTM 41 Steve & Heidi Benjamin 5.5 6 3 5 5 7 1 4 5 41.5
6. USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 4 7 6 6 7 5 5 7 6 53.0
7. USA 4212 The Cat Came Back IRC 42 Lincoln Mossop 9/DNF 5 7 7 6 4 6 6 9/DNF 59.0
8. USA 4 Reef Points RP 60 Joseph Huber 9/DNC 9/DNC 9/DNC 8 8 9/DNC 7 9/DNF 9/DNC 77.0
 
Class 4 - IRC 4
1. USA 93586 DownTime Summit 40 Ed and Molly Freitag 6 7 3 1 2 7 3 2.5 2 33.5
2. USA 52919 Dolphin J 122 Andrew Shea 2 8 8 5 1 1 5 1 3 34.0
3. USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 1 3 4 3 5 8 1 5 8 38.0
4. USA 12241 Wings J 122 Mike Bruno 15/DSQ 5 5 4 9 2 2 2.5 5 49.5
5. USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 10 4 9 2 8 6 4 6 1 50.0
6. USA 52756 Sarah X-41 Greg Manning 7 1 2 9 3 10 8 4 7 51.0
7. USA 52915 White Witch King 40 Larry Landry 3 10 1 10 7 3 6 7 6 53.0
8. USA 31200 Settler Peterson 42 Tom Rich 8 2 7 6 4 9 7 8 4 55.0
9. USA 39505 Talisman Farr 395 John Bailey 5 9 6 7 6 5 10 10 9 67.0
10. USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 9 6 10 8 10 4 11 9 11 78.0
11. USA 1122 Portsmouth Princess J/80 Tim Pitts 12 11 11 12 11 12 9 13 13 104.0
12. USA 52770 Tumbleweed J 122 Carole Shaw 11 13 13 11 12 13 12 11 12 108.0
13. NA 11 SWIFT Navy 44 Christian Smith 13 12 12 13 13 11 13 12 10 109.0
14. USA 16 Partnership Mary Ellen & David Tortorrello 4 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 124.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2014