2015 Storm Trysail Club Block Island Race
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Block Island Racing
IRC Division
IRC 1 DH
1.   USA 50622 Mireille J 120 Hewitt Gaynor 1 1.0
2.   USA 43968 Alibi J 120 Gardner Grant 2 2.0
3.   USA 93367 Pegasus Beneteau First 36.7 Hartmut Ludwig 3 3.0
4.   USA 52787 Next Boat Morris 45 Mark Ellman 4 4.0
5.   USA 1 Jazz J 88 Rod Johnstone 5 5.0
6.   USA 52173 Finale Beneteau First 36.7 Thomas O'Connell 6 6.0
7.   USA 332 Strider J 109 Andrew Berdon 9/DNF 9.0
8.   USA 60036 Helios Sunfast 3600 Adrian Little 9/DNC 9.0
 
IRC 2
1.   USA 315 Carina Custom 48 Rives Potts 1 1.0
2.   USA 39505 Talisman Farr 395 John Bailey 2 2.0
3.   USA 12 Red Sky J 122 John Pearson 3 3.0
4.   USA 93499 Valkyrie Beneteau First 44.7 Drew Chapman 4 4.0
5.   USA 779 Froya Custom 46 Briggs Tobin 5 5.0
6.   USA 32441 Cygnette Swan 441 William Mayer 6 6.0
7.   USA 43950 Temptress Taylor 41 John Gowell 7 7.0
8.   USA 52238 Rágana Cape Fear 38R Darius Peleda 9/DNC 9.0
 
J44
1.   USA 25244 Kincsem J 44 Joerg Esdorn 1 1.0
2.   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 2 2.0
3.   GBR 5598T Kenai J 44 Chris Lewis 3 3.0
4.   USA 44007 Beagle J 44 Philip Gutin 4 4.0
 
IRC 3
1.   USA 4304 Christopher Dragon Sydney 43 Andrew & Linda Weiss 1 1.0
2.   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 2 2.0
3.   USA 60564 Warrior Won Xp 44 Christopher Sheehan 3 3.0
4.   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 4 4.0
5.   USA 60492 Lucy Georgina Xp 44 Peter Bacon 5 5.0
6.   USA 52756 Sarah X-41 Gregory Manning 6 6.0
7.   USA 4994 White Gold J/44 modified Thomas Manco 7 7.0
8.   USA 51601 Oakcliff Farr 40-Black Farr 40 Oakcliff Sailing 8 8.0
9.   USA 52056 King Daddy Swan 56 Devin McGranahan 9 9.0
10.   USA 51990 Oakcliff Farr 40-Blue Farr 40 Oakcliff Sailing 10 10.0
 
IRC 4
1.   USA 12358 Comanche 100' Maxi Jim Clark 1 1.0
2.   USA 50069 Temptation - Oakcliff Custom Ker 50 Arthur Santry 2 2.0
3.   USA 52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence Huntington 3 3.0
4.   USA 51000 Bombardino Santa Cruz 52 James and Macrae Sykes 4 4.0
5.   USA 2600 Siren RP 56 William Hubbard 5 5.0
6.   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 6 6.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF 1 DH
1.   USA 60449 Weegie Columbia 32 Richard Fleischman 1 1.0
2.   USA 32006 Six Brothers C-32 Chris Kramer 2 2.0
3.   USA 60628 Max Pogo 10.5 Moritz Hilf 3 3.0
4.   USA 39 Pleiad Racing Class 40 Edward Cesare 5/DNC 5.0
 
PHRF 2
1.   USA 234 Argo Catalina 400 Boris Keselman 1 1.0
2.   USA 32730 Inisharon F&C 44 Jim Murphy 2 2.0
3.   40852 Audacious Frers 33 Robert Farnum 3 3.0
4.   USA 32510 Hiro Maru Swan Hiroshi Nakajima 4 4.0
5.   USA 30078 Scarecrow Soverel 30 Jim Farrell 5 5.0
6.   USA 32834 Tenacious Baltic 38 Jeff Taylor 6 6.0
 
PHRF 3
1.   USA 324 Young American J 105 AYC Jr. Big Boat Team - Becker 1 1.0
2.   USA 224 That's Ridiculous Beneteau First 36.7 Francis Nilsen 2 2.0
3.   USA 60260 Milky Way Dufour 40 Alexander Natanzon 3 3.0
4.   USA 51512 Rocket Science J 120 Rick Oricchio 4 4.0
5.   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 5 5.0
6.   USA 30252 Moxy Xp 33 Paul Brindak 6 6.0
7.   USA 335 Mistral J 105 Dan Nash 7 7.0
8.   USA 2112 YYZ Jeanneau 53 Justin Bonar 8 8.0
9.   USA 98 Sparta X-35 Yevgeny Osherov 9 9.0
10.   USA 52554 Jamala IV Beneteau First 36.7 Hamish Young 10 10.0
11.   USA 71199 Prevail Beneteau 42s7 Pritz Swack 12/DNC 12.0
 
PHRF 4
1.   USA 407 Sundari Farr 400 Barry Gold / Scott Florio 1 1.0
2.   USA 52120 Brigand Custom 50 Sean Saslo 2 2.0
 
 
ToT Division
Multihull (NEMA)
1.   6201 Tribe Gunboat Greg Gigliotti 1 1.0
2.   USA 6001 Fault Tolerant GB 60 Robert Alexander 2 2.0
3.   USA 60682 Infidel Dragonfly 32 Daniel Galyon 3 3.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017